Δευτέρα, 28 Ιανουάριος 2019 17:12

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Επέστρεψε στις νίκες ο Μεσσηνιακός, 3-1 σετ στην Πετρούπολη

Οπως και στο παιχνίδι του α’ γύρου στην Καλαμάτα, έτσι και προχθές ο Μεσσηνιακός κέρδισε εκτός έδρας τον Γ.Σ. Πετρούπολης με 3-1 σετ.

Η καλαματιανή ομάδα μετά από δύο ήττες επέστρεψε στις νίκες συνδυάζοντας την εξαιρετική εμφάνιση με το ανάλογο αποτέλεσμα, παίρνοντας το πρώτο της τρίποντο στον β’γύρο του πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Μία νίκη, σημαντική, αφού ο Μεσσηνιακός εκτός από τη βαθμολογική συγκομιδή πήρε και ψυχολογία ενόψει και της συνέχειας.

Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και επικράτησε στο πρώτο σετ με 25-18. Στο δεύτερο, η γηπεδούχος ομάδα θέλησε να βάλει δύσκολα στις “πράσινες” και με το ίδιο σκορ 25-18 ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ. Από εκεί και πέρα όμως ο Μεσσηνιακός κυριάρχησε αφού ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη. Ετσι και έγινε, καθώς κέρδισε και τα άλλα δύο σετ με 25-16 και 25-18 αντίστοιχα.

Γ.Σ. Πετρούπολης (Αγγ. Γεωργόπουλος, Π. Ηλιόπουλος): Χρυσοσπάθη, Στρατίκη, Καλογεροπούλου, Σκλιβανίτη. Βακαλόγλου, Βασιλείου. Λώλη, Δημητροπούλου, Μάσσιου, Κατσιμπούλα, Κανελλοπούλου (λ), Ραυτοπούλου (λ).

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γ. Σουρή): Καφίρη, Ζερδεβά (λ), Χάσκου, Θώδη, Ραμούνδου, Κωνσταντίνου, Κωνσταντοπούλου, Μπούκουρα, Καράμπελα, Σουρή, Παπασπυρόπουλου, Πετρόπουλου, Κουτσουροπούλου.