Τετάρτη, 13 Φεβρουάριος 2019 19:48

Κύμη - ΠΑΟΚ 61-72: Τελικός για τον "δικέφαλο" έπειτα από 20 χρόνια!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κύμη 72-61 σε ένα ματς με δύο διακοπές λόγω πτώσης στην τάση του ρεύματος και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά από το 1999!

Η Κύμη απλά δεν θα μπορούσε να σταματήσει την πορεία αυτού του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Όσες φορές (δύο για την ακρίβεια) κι αν διακόπηκε το παιχνίδι λόγω πτώσης στην τάση του ρεύματος, σε έναν ημιτελικό που χρειάστηκε 2,5 ώρες για να ολοκληρωθεί! Η ουσία είναι ότι ο "δικέφαλος" μπήκε στο κλειστό "Τάσος Καμπούρης" με το μάτι να γυαλίζει και δεν άφησε ποτέ περιθώριο αντίδρασης στην Κύμη, καθώς τη νίκησε εύκολα 72-61 και προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά έπειτα από 20 χρόνια!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένος να ελέγχει το παιχνίδι εξ αρχής και το έκανε, με την Κύμη να δείχνει στο ίδιο χρονικό διάστημα έξω από τα νερά της. Ο "δικέφαλος" έβαλε το πρώτο καλάθι, ξέφυγε με 2-10 στο 4' και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα από τα χέρια του. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασε την διαφορά σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο 5' (5-15) και στο 9' ξέφυγε ακόμα και με +17 (8-25), κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ. Το 13-28 της πρώτης περιόδου έμοιαζε πλήρως αντιπροσωπευτικό των όσων έγιναν σε αυτό το διάστημα.

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι δεν μπόρεσαν να σουτάρουν και στη συνέχεια με τα υψηλά ποσοστά του πρώτου δεκαλέπτου (4/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα), έπαιξαν σταθερά εξαιρετική άμυνα και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν ποτέ. Στο 12' ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με 14-32 και την συντήρησε πάνω από τους 10 με άνεση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Κύμη έριξε την διαφορά σε μονοψήφια τιμή (35-44), αλλά ο "δικέφαλος" ξέφυγε εκ νέου με 43-58 στο 28', έκλεισε την τρίτη περίοδο με το σκορ 46-58 και κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα.

Στο 31'... χάθηκε προσωρινά η μπάλα και λίγο αργότερα τα φώτα! Συγκεκριμένα, με 5'45'' να απομένουν για τη λήξη του αγώνα έπεσε η τάση του ρεύματος, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για 13 λεπτά. Όταν άρχισε εκ νέου το ματς, η Κύμη πλησίασε στους επτά πόντους (53-60 στο 35') και είχε μάλιστα και την κατοχή μετά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Λιούις. Τα φώτα όμως έπεσαν για δεύτερη φορά. Το ματς διακόπηκε πάλι για δέκα λεπτά και στην επαναφορά η Κύμη έκανε λάθος, ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Χάτσερ (53-62 στο 36') και ένα τρίποντο του Κόνιαρη στο 38' (56-68) ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλους στην Χαλκίδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γύρω στους 1000 θεατές παρακολούθησαν το παιχνίδι στο κλειστό "Τάσος Καμπούρης" της Χαλκίδας. Μεταξύ αυτών βρέθηκαν και περίπου 250 οπαδοί του ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης Γ., Τζαφλέρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 30-44, 46-58, 61-72.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 3, Σαγκς 18 (2), Λιούις 17 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη), Τουτζιαράκης 2, Ουάσινγκτον 3 (8 ριμπάουντ), Καρινιάουσκας 8, Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Μητσιμπόνας.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 5 (1), Τζέφερσον 10, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 13 (3), Τέπιτς 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 4, Χάτσερ 13 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάρετ 3, Γκος 6 (2).

Πηγή: sport24.gr

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Εκοψε πίτα ο Ατλας Κόβει πίτα ο ΓΣ Μεσσήνης »