Πέμπτη, 14 Μάρτιος 2019 14:55

ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΥΚΕΙΩΝ: Ηττα για τα κορίτσια του 4ου ΓΕΛ Καλαμάτας από το ΓΕΛ Μεγαλόπολης (φωτό)

Την ήττα με σκορ 30-50 γνώρισε χθες το 4ο ΓΕΛ Καλαμάτας από το ΓΕΛ Μεγαλόπολης στην Τέντα και αποκλείστηκε από τη β’ φάση του πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος μπάσκετ λυκείων κοριτσιών.

Οι πρωταθλήτριες Μεσσηνίας έμεινε από ξεκίνημα πίσω στο σκορ, με την ομάδα της Μεγαλόπολης να είναι ανώτερη και να κλείνει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δέκα πόντων (3-13).

Στο δεύτερο οχτάλεπτο, το 4ο ΓΕΛ σκόραρε μόλις δύο βολές και μέχρι το ημίχρονο η διαφορά αυξήθηκε στους 29 (5-34).

Στο τελευταίο οχτάλεπτο το 4ο ΓΕΛ προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε, καθώς σκόραρε 15 πόντους (όσους είχε βάλει συνολικά στα άλλα 3), ενώ δέχθηκε 4 και η τελική διαφορά έπεσε στους 20 πόντους (30-50).

Διαίτητες: Νάστος – Ξηροκώστας

Τα οχτάλεπτα : 3-13, 5-34, 15-46, 30-50

4o ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Παρθενη 15, Σταματελοπούλου, Κανελλοπούλου 5, Μηνά 6, Κομινάκη 4, Κορωνιού, Λύγουρη, Καργάκου

ΓΕΛ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ: Σεφέρου 1, Χρανιώτη 17 (1), Χάβαρη 8, Τζανετοπούλου 1, Τζιούβελη 6, Παπαγγελή 4, Αναστοπούλου 2, Αγγελοπούλου, Τουλκερίδη, Σιαβέλη, Καντέλη 11 (1)