Δευτέρα, 01 Απρίλιος 2019 13:10

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 70-68: Είναι ακόμα... ζωντανή για την παραμονή (φωτό)

Με ψυχή και πάθος η Καλαμάτα B.C. λύγισε χθες στην Τέντα την αντίσταση του Αρη Νίκαιας με σκορ 70-68 και διατηρεί τις ελπίδες της για παραμονή στη Γ’ εθνική μπάσκετ.

Η μεσσηνιακή ομάδα απέχει πλέον ένα βαθμό από την 9η... σωτήρια θέση, και το προσεχές ματς με την Ακράτα θα κρίνει πολλά. Το θετικό, εκτός βέβαια από την 7η φετινή νίκη, είναι ότι ηττήθηκαν χθες τόσο η Ακράτα όσο και το Ληξούρι, και η ομάδα του Παύλου Νώντα πλησίασε και τις δύο ομάδες στον ένα βαθμό.

Οσον αφορά το ματς, η Καλαμάτα B.C. δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο με 11-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια με -2 (33-35). Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος (50-52 η τρίτη περίοδος) και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό.

Στο 69-68, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην επαναφορά της μπάλας, αλλά ο Αρης Νίκαιας αστόχησε στην επίθεση και στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Γκοντόπουλο, ο οποίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και το 70-68 δεν άλλαξε, μιας και οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στην επαναφορά.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπάκας, Πέζος και Καλογερόπουλος, ενώ από τον Αρη ξεχώρισε ο Κρητικός.

Διαιτητές: Καμήτσος, Λογοθέτης

11-22, 33-35, 50-52, 70-68

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. Μιχόπουλος, Γκοντόπουλος 11, Πέζος 14 (1), Μαθιόπουλος 5 (1), Μπάκας 14, Καλογερόπουλος 12, Κοντόπουλος 8 (1), Γεωργανάς, Γιαννακόπουλος 6.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Γαλίτης 5 (1), Αλτσαντζής 2, Αλεξανδρόπουλος, Βασιλακάκης, Γούνης, Πορτελάνος, Κρητικός 27 (2), Κόλλιας 9, Χατζόγλου 13 (2), Χατζόβουλος 2, Σιδέρης, Παπουτσής 10.