Δευτέρα, 15 Απρίλιος 2019 14:32

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΑΙΓΑΛΕΩ 57-77: Ηττα εντός προγράμματος με το μυαλό στο... Ληξούρι (φωτό)

Την ήττα με σκορ 57-77 από το Αιγάλεω γνώρισε χθες στην Τέντα η Καλαμάτα B.C. και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και μαθηματικά στη Β’ εθνική, καθώς η χθεσινή ήταν η 22η νίκη σε 23 αγωνιστικές. Η Μεσσηνιακή ομάδα πάλεψε απέναντι στον πρωτοπόρο, αλλά στο φινάλε φάνηκε η μεγάλη διαφορά ποιότητας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 4 πόντους διαφορά για να λήξει η α’ περίοδος με 16-18, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-39. Η Καλαμάτα B.C. έμεινε κοντά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, αλλά όσο περνούσε η ώρα έβγαινε η κούραση και το Αιγάλεω έχοντας περισσότερες λύσεις ξέφυγε στο σκορ και έφθασε τελικά άνετα στο ροζ φύλλο αγώνα (57-77).

Το μυαλό των γηπεδούχων βρίσκεται ήδη στο Ληξούρι και στο ματς με την τοπική ομάδα, που θα κρίνει τους κόπους μιας χρονιάς. Η Καλαμάτα B.C. με διπλό την προσεχή Κυριακή θα πιάσει την ομάδα της Κεφαλλονιάς στη βαθμολογία και θα έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει σε μπαράζ την παραμονή στη Γ’ εθνική.

Ενταση στο ημίχρονο

Ενταση στην κερκίδα επικράτησε στο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα, την ώρα που οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαιναν στα αποδυτήρια. Με την παρέμβαση όμως της αστυνομικής δύναμης τα πνεύματα ηρέμησαν. Να σημειωθεί ότι στην Τέντα δεν βρέθηκαν οργανωμένοι φίλαθλοι του Αιγάλεω, αφού είχε απαγορευτεί η μετακίνηση φιλάθλων, αλλά κάποιοι μεμονωμένοι φίλαθλοι του αθηναϊκού συλλόγου.

Το επεισόδιο, ωστόσο, δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις και είναι χαρακτηριστικό ότι οι διαιτητές δεν έγραψαν κάτι στο φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Λαμπίρης, Κανελλόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-39, 45-53. 57--77

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Πέζος 9 (1), Γκοντόπουλος 8, Κοντόπουλος 2, Καλογερόπουλος 7, Μπάκας 10, Γιαννακόπουλος 13 (1), Μαθιόπουλος 6 (2), Τζιλιάνος 2, Χρονόπουλος, Γεωργανάς.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Ντακούλιας 7 (1), Καράβολας 12 (2), Γκαγκαλούδης 10 (2), Καλλινικίδης 14, Αγγελόπουλος 13 (2), Φακοπουλίδης, Κούρτης 11 (1), Μπαρδάς 6, Κυριακόπουλος, Οικονόμου 2, Μπούτσικας, 2.