Δευτέρα, 13 Μάιος 2019 13:23

ΑΧΑΓΙΑ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 83-71: Αποχαιρέτησε με ήττα τη Γ’ εθνική

Την ήττα με σκορ 83-71 γνώρισε χθες εκτός έδρας από την Αχαγιά η Καλαμάτα B.C. στο τελευταίο της ματς στις εθνικές κατηγορίες.

Η Μεσσηνιακή ομάδα τερμάτισε στην 12η θέση του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ και υποβιβάστηκε όπως επίσης και ο Εσπερος, ο Κεραυνός Αιγίου και ο Λέοντας.

Αντίθετα η χθεσινή της αντίπαλος τερμάτισε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και το τελευταίο ματς της σεζόν είχε χαρακτήρα γιορτής για τους γηπεδούχους.

Να σημειωθεί ότι στο χθεσινό ματς έγινε και η απονομή από πλευράς ΕΣΚΑ-Η του κυπέλλου του πρωταθλητή της Β΄ Κατηγορίας, στα Αστέρια Αχαϊας, θυγατρική ομάδα της Αχαγιάς 82.

Οσον αφορά το ματς, η Καλαμάτα B.C. προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-20, αλλά η Αχαγιά πήγε με προβάδισμα 7 πόντων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο και στο τέλος της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο +17, για να επικρατήσει τελικά με 12 πόντους διαφορά.

Το ματς βέβαια δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού για τους Μεσσήνιους όλα κρίθηκαν στην ήττα από το Ληξούρι.

Διαιτητές: Aσλανίδης, Τσακιράκη

Δεκάλεπτα: 19-20, 41-34, 67-50, 83-71

ΑΧΑΓΙΑ ΄82 (Σαράντης): Αναστασόπουλος, Βουρνάς 4, Αζαρίας, Κωνσταντινόπουλος 2, Νικολάου 10, Ταρνάρης, Σέρμπος 4, Οικονομόπουλος 13, Κάλλης 2, Τσάμης 29 (2), Λυμπέρης 6 (1), Μακρής 13.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Μιχόπουλος 5 (1), Μπάκας 10, Γκοντόπουλος 7 (1), Πεζός 11, Σιδερής 2, Tζιλιάνος 2 , Καλογερόπουλος 17(1), Γεωργανάς 2, Γιαννακόπουλος 17 (1).

Αλλαξε ο πρωταθλητής στα

τελευταία δευτερόλεπτα!

Αιγάλεω και Ιωνικός είχαν “κλειδώσει” τις θέσεις της ανόδου στη Β’ εθνική και στην τελευταία αγωνιστική θα κρινόταν ο τίτλος. Ο Ιωνικός κρατούσε το πρωτάθλημα στα χέρια του, αφού με νίκη στο Ληξούρι θα ήταν πρώτος (υπερτερούσε στην ισοβαθμία με το Αιγάλεω, που υποδεχόταν το Λέοντα).

Το Ληξούρι, όμως με τρίποντο του Αντωνάτου στα πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε νίκησε με 61-60 και έτσι το Αιγάλεω που επικράτησε με το εντυπωσιακό 143-86 του ουραγού Λέοντα πήρε το πρωτάθλημα!

Να σημειωθεί ότι το Ληξούρι, παρά τη νίκη του, θα δώσει αγώνα μπαράζ για την άνοδο, με τον 10ο της βαθμολογίας του 2ου ομίλου.