Κυριακή, 16 Φεβρουάριος 2014 21:34

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Απόλλωνα η Καλαμάτα '80

Κράτησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες σωτηρίας μπορεί να της ανήκουν η Καλαμάτα '80 αφού παρά τη εντός έδρας ήττα της από τον φιλόδοξο Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου με 76-58, έχασε στο σπίτι της και η ισόβαθμή της Ζάκυνθος από τον πρωτοπόρο του 1ου ομίλου Προμηθέα Πατρών με 65-63.

Στον αγώνα του Σαββάτου τώρα κόντρα στους Κορίνθιους η Καλαμάτα '80 άντεξε μόνο πέντε λεπτά (στο 5΄ήταν μπροστά στο σκορ με 8-4) αφού στην συνέχεια οι παίκτες του Απόλλωνα άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και κυρίως να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα πολλά αμυντικά κυρίως προβλήματα και τις άσχημες επιθετικές επιλογές των παικτών του Δημήτρη Αβδάλα με κύριο χαρακτηριστικό το 1 στα 15 σουτ τριών πόντων.
Ετσι σιγά, σιγά το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει εύκολα στην πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι στο 10΄ ήταν μπροστά στο σκόρ με 17-8, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 31-20, στο 24΄ με 47-25, στο 35΄με 65-52 και όταν ολοκληρώθηκε ο καθαρός χρόνος των 40 λεπτών με το υπέρ τους τελικό 76-58.
Βέβαια αυτή η ήττα μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη στην συνέχεια αν στην Καλαμάτα '80 καταφέρουν να την εκμεταλλευτούν σωστά κυρίως με τους αντιπάλους που μπορούν και πρέπει να κερδίσουν τόσο στην έδρα τους όσο και εκτός έδρας.
Καλύτεροι από τους γηπεδούχους παρόλο που δεν πήραν τις προσπάθειες που ίσως τους αναλογούσαν στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν οι Γιάννης Βούλγαρης(2/2 ελεύθερες βολές, 7/9 δίποντα) και Γιώργος Μπάκας(1/5 ελεύθερες βολές, 6/9 δίποντα) ενώ από τους νκητές ξεχώρισαν οι Καραχοντζίτης, Κατσανάκης και Δανιήλ οι οποίοι στο δεύτερο ιδιαίτερα ημίχρονο έδειχναν ασταμάτητοι.
Διαιτητές: Zακεστίδης - Τσολάκος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας): Κούτρης 3 (1), Κάτσαρης 10 (1), Λυκούδης 3 (1), Βούλγαρης 16, Κοντόπουλος 7, Τσικουρής 6, Μπάκας 13, Παπουτσής, Λαζαρακόπουλος.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Οικονομάκης): Κωνσταντίνου, Χρήστου, Καραχοντζίτης 18(2), Κατσαμάκης 22(2), Λεβεντόπουλος, Θωνιάτης 4, Σακελλάρης 4, Δανιήλ 17 (3), Σμυρνής, Σταυρόπουλος 6, Πάγκαλος 2, Χρήστου.