Δευτέρα, 03 Ιούνιος 2019 19:35

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ζευγάρωσε τις νίκες ο Α.Ο. Μεσσήνης, ισοφάρισε ο Πάμισος την ΑΕΚ

Οι δεύτεροι αγώνες της ημιτελικής φάσης της Β' κατηγορίας μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ έγιναν το Σάββατο.

Συγκεκριμένα στη Μεσσήνη, ο Πάμισος υποδέχτηκε την ΑΕΚ Καλαμάτας και στη Τέντα ο Πρωτέας τον Α.Ο. Μεσσήνης. Στους πρώτους αγώνες είχαν επικρατήσει ΑΕΚ Καλαμάτας και Α.Ο. Μεσσήνης, αντίστοιχα.

Ο Πάμισος νίκησε προχθές την ΑΕΚ με 73-64 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, ενώ ο Α.Ο. Μεσσήνης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και στην Τέντα, επικρατώντας του Πρωτέα με 64-60 στην παράταση και έτσι έκανε το 2-0 στις νίκες. Πλέον ο Α.Ο.Μ. χρειάζεται μία νίκη για να προκριθεί στον τελικό και παράλληλα να πανηγυρίσει την άνοδο, αφού οι ομάδες που θα βρεθούν στον τελικό παίρνουν αυτόματα και τα δύο εισιτήρια της ανόδου.

Ο τρίτος ημιτελικός ανάμεσα στον Α.Ο. Μεσσήνης και τον Πρωτέα θα γίνει αυτή την Τετάρτη στις 7 μ.μ. στο Κλειστό της Μεσσήνης. Την ίδια μέρα και ώρα θα παίξουν και η ΑΕΚ με τον Πάμισο, αυτή τη φορά στην Τέντα. Σε αυτό το ζευγάρι θα χρειαστεί σίγουρα και τέταρτο παιχνίδι, μιας και οι δύο ομάδες έχουν από μια νίκη.

Η ταυτότητα στο προχθεσινό ματς στην Τέντα έχει ως εξής:

ΠΡΩΤΕΑΣ - Α.Ο. ΜΕΣΣΗΝΗΣ 60-64 παράταση (51-51 κ.α)

H παράταση χρειάστηκε για να αναδειχθεί νικητής στο δεύτερο ημιτελικό μεταξύ Πρωτέα και Α.Ο. Μεσσήνης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 30-21 και 41-37 στο γ' δεκάλεπτο, αλλά ο Α.Ο.Μ. έφερε το ματς στα ίσα (51-51) και στο έξτρα πεντάλεπτο νίκησε με 4 πόντους διαφορά, αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα για την άνοδο.

Δεκάλεπτα:12-11, 18-10, 11-16, 10-14, (9-13 παράταση)

Διαιτητές: Νάστος, Ντάσης

ΠΡΩΤΕΑΣ (Ροζακέας): Kαραγγελής, Σαραντόπουλος 9 (2), Αλεξόπουλος 9 (1), Παπαθεοδωρόπουλος, Λάππας, Περσόπουλος 5, Κατσιαρίμπας 4, Θεοδωρόπουλος 7 (2), Καρτάλιας 12 (1), Κατσαμπάνης 14.

Α.Ο. ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Τσερπές): Ρούτσης 4, Πριστούρης 6, Φαρμάκης 7, Χαραλαμπόπουλος 31 (2), Ξυπόλιτος, Κούτης, Μαρκόπουλος, Αργυρόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 8 (1), Αθανασόπουλος 4, Κοκκίνης 2.