Παρασκευή, 14 Ιούνιος 2019 15:12

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Προβάδισμα τίτλου για Α.Ο. Μεσσήνης

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται ο Α.Ο. Μεσσήνης 2017, καθώς επικράτησε την Τετάρτη στον πρώτο τελικό με 66-60 του Πάμισου.

Ετσι αν κερδίσει αύριο Σάββατο (7 μ.μ. Κλειστό Μεσσήνης) θα αναδειχθεί πρωταθλητής, ενώ με νίκη του Παμίσου θα χρειαστεί και τρίτος τελικός (Τετάρτη 19 Ιουνίου).

Θυμίζουμε ότι ο πρωταθλητής στη Β’ κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ κρίνεται στις δύο νίκες, Αμφότερες οι ομάδες της Μεσσήνης έχουν εξασφαλίσει πάντως την άνοδο για την Α2 κατηγορία.

Η ταυτότητα του πρώτου τελικού έχει ως εξής:

A.O. MEΣΣΗΝΗΣ 2017 – ΠΑΜΙΣΟΣ 66-60

Δεκάλεπτα: 20-8, 13-16, 15-19, 18-17

Διαιτητές: Ρίζος, Ξηρόκωστας.

Α.Ο. ΜΕΣΣΗΝΗΣ 2017 (Τσερπές): Ρούτσης 3 (1), Φαρμάκης 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 22 (2), Κουράνος, Γ. Ρούτσης 4 (1), Κουτής 13 (2), Μαρκόπουλος 2, Αργυρόπουλος 8, Δημητρακόπουλος 9 (3), Ξυπόλιτος.

ΠΑΜΙΣΟΣ (Πρωτόγερος): Πετρόπουλος 9 (3), Μωράκης 3 (1), Αναστασόπουλος, Ηλιόπουλος 36 (5), Κυριακόπουλος, Αλεξόπουλος 2, Ρηγάτος 3 (1), Μεϊντάνης 5, Αντωνάκος 2.

Τρίτη θέση για τον Πρωτέα

Ο Πρωτέας νίκησε με 72-55 την ΑΕΚ Καλαμάτας στον μικρό τελικό της Β’ κατηγορίας μπάσκετ και κατέκτησε έτσι την τρίτη θέση.