Τετάρτη, 26 Ιουνίου 2019 12:30

Πανελλήνιο Παίδων: Πανάξιος πρωταθλητής ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας συνέτριψε με 82-48 την ΔΕΚΑ στον άτυπο τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων και αναδείχθηκε πρωταθλητής, ολοκληρώνοντας αήττητος την τελική φάση.

Ο Προμηθέας μετέτρεψε σε σόου τον "τελικό" με την ΔΕΚΑ για την 5η αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων. Η ομάδα της Πάτρας συνέτριψε με 82-48την αντίπαλό της, κατακτώντας έτσι αήττητος (5-0) το πρωτάθλημα.

Η ΔΕΚΑ θέλησε να προβάλει αντίσταση, ξέροντας ότι μετά την χθεσινή (25/6) ήττα της στην 4η αγωνιστική από τον Πανιώνιο χρειαζόταν συνδυασμό αποτελεσμάτων για να κατακτήσει το πρωτάθλημα, αλλά δεν άντεξε και υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Ο Προμηθέας έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του, ξεφεύγοντας με 10-0 στο ξεκίνημα του αγώνα. Το παιχνίδι έδειξε έτσι από νωρίς να παίρνει τον δρόμο του, με τον Προμηθέα να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 31-17 χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα και με 52-26 την δεύτερη περίοδο.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους Πατρινούς να ξεφεύγουν με 71-39 στο τέλος της τρίτης περιόδου και ακολούθως να κάνουν συντήρηση δυνάμεων στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 52-26, 71-39, 82-48.

Πηγή: sport24.gr