Τετάρτη, 06 Νοέμβριος 2019 18:45

Ρέθυμνο - Κολοσσός 75-65: Κρητικός θρίαμβος πριν από την ΑΕΚ

Το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς η ομάδα της Κρήτης πήρε εύκολα τη νίκη-πρόκριση απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου.

Ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, το Ρέθυμνο έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης. Προηγήθηκε με 13-6 στο έβδομο λεπτό, με τον Κολοσσό να έχει τέσσερα λάθη και να βρίσκεται πίσω με έξι (20-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το +11 (33-22) του 15' και το +14 (38-24) του ημιχρόνου έδινε στους γηπεδούχους ξεκάθαρο προβάδισμα, με τον Κολοσσό να τρέχει ένα σερί 0-10 για να μαζέψει τη διαφορά (42-34) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά να δέχεται ακριβώς μετά ένα 15-0 των γηπεδούχων που έφτασαν με άνεση στη νίκη χάρη στον ηγέτη τους που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από την άμυνα του Κολοσσού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ανδρικόπουλος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10 (9 ριμπάουντ), Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10 (5 ριμπάουντ), Παύλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 15/27 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 6/8 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 21/35 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 11/15 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη