Παρασκευή, 15 Νοέμβριος 2019 13:07

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ανέβηκε κορυφή ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων, 76-72 τον Δίωνα Κυπαρισσίας

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων νίκησε προχθές με 76-72 το Δίωνα Κυπαρισσίας, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 7 πόντους λίγο πριν το φινάλε, έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν την τρίτη φετινή τους νίκη με την οποία ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Εκεί όπου βρίσκεται και η Καλαμάτα B.C., που επίσης έχει κάνει το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Για τους φιλοξενούμενους η ήττα στο τριφυλιακό ντέρμπι ήταν η πρώτη φετινή. Ο Δίων, ωστόσο, έκανε μεγάλη προσπάθεια στο παιχνίδι της Τετάρτης, αφού βρέθηκε να χάνει και αυτός με 17 πόντους και γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, για να χάσει το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό.

Δεκάλεπτα: 23-14, 22-20, 15-19, 16-19

Διαιτητές: Ρίζος-Μητσέας

ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΆΝΩΝ: Π. Γερμανός 6(2), Βελισσάρης, Ζευγίτης, Τσαγκάρης 8, Παπαδάκος 20(2), Τσαγκάνης 15(2), Χαντζής 9(3), Α. Γερμανός 10(2), Σουρέλης, Αναστασόπουλος 8

ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Κατσαργύρης 2, Γιαννόπουλος, Μπουσιούτας, Λαμπίρης 10, Κλεφτάκης 14(1), Δ. Κλεφτάκης 9(1), Μητρόπουλος, Κουτίβας 8(1), Κυριακόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 27(2).