Τετάρτη, 15 Ιανουάριος 2020 14:00

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Νέα νίκη ο Πάμισος με φοβερό Ηλιόπουλο!

Γράφτηκε από τον

 

Ούτε ο ΝΟ Πύλου δεν κατάφερε να σταματήσει την αήττητη πορεία του Παμίσου στον 1ο όμιλο της Α2 κατηγορίας μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Η ομάδα της Μεσσήνης επικράτησε με 68-62 πετυχαίνοντας την 8η νίκη της σε ισάριθμα ματς και παραμένει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ηλίας Ηλιόπουλος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση σημειώνοντας 45 πόντους με 5 τρίποντα!

Ο Ευκλής νίκησε 74-60 τον Πήγασο και εξακολουθεί να βρίσκεται μόνος στην 2η θέση του ομίλου.

Στα άλλα ματς, ο ΑΟ Θουρίας επικράτησε με 66-64 της Αναγέννησης και η Εράνη 68-56 του Ατλαντα.

Αναλυτικά η ταυτότητα της 8ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο έχει ως εξής:

ΘΟΥΡΙΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 66-64

Δεκάλεπτα 19-11, 16-20, 22-21, 9-12

Διαιτητέες Ρίζος-Σούμπλης.

ΘΟΥΡΙΑ (Σπυρόπουλος): Χρονάκης, Γαρίνης 2,Χρονόπουλος 13, Ρουμελιώτης 9, Παρασίδης, Γκουλούσης 15, Μπαλόπουλος 7, Λιανός 16, Κουλόπουλος 3, Γεωργακόπουλος, Παυλής, Στωικίδης 1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Γεωργίου): Τζανετέας 4, Κανάκης, Σμυρνής, Μανωλόπουλος, Βίγκος 7, Ζωγράφος 5(1), Λιάκας 4, Μανιατάκος 18, Κωτσονάρος 4, Ράλλης 22(3).

ΝΟ ΠΥΛΟΥ - ΠΑΜΙΣΟΣ 62-68

Δεκάλεπτα 20-10, 12-18, 15-15, 15-25

Διαιτητές Ντάσης-Θωμόπουλος.

ΝΟ ΠΥΛΟΥ: Αλεξόπουλος 3(1), Β. Π. Αρβανίτης, Κωνσταντακόπουλος 10, Ι. Διακουμής 2, Γ. Διακουμής 16(1), Φουρτούνης, Αρβανίτης 19, Π. Αρβανίτης 7(2), Μαρτζακλής 5.

ΠΑΜΙΣΟΣ(Γ.Ρούτσης): Δημόπουλος 4, Στασινόπουλος 2, Κυριακίδης 4, Ηλιόπουλος 45(5), Ρούτσης, Ποδοχωρίτης 4, Μουραφέτης 9(1).

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ - ΑΤΛΑΣ 68-56

Δεκάλεπτα 14-9, 17-14, 14-19, 23-14

Διαιτητές Νάσης-Θωμόπουλος.

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Δημόπουλος): Σουρέτης, Σύλλας 7(1), Μπαμπανιώτης, Ανδρινόπουλος 3, Δημητρακόπουλος 19(1), Α. Σουρέτης 9, Παρασκευούδης 5(1), Βαρβατσούλης 2, Ζόμπολος, ΑΘανασόπουλος, Ανδρώνης 17(3), Σταθόπουλος 6.

ΑΤΛΑΣ (Πουλάκος): Λιανός, Καλλέργης, Κομπότης 10(2), Κωνσταντόπουλος 5(1), Φυκήρης 4, Δημόπουλος 9, Θεοδωρόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 11(1), Μήλας 1, Μουρδουκούτας 2, Μανεσιώτης 7, Κότσης 5.

ΠΗΓΑΣΟΣ - ΕΥΚΛΗΣ 60-74

Δεκάλεπτα 10-25, 20-12, 18-19, 12-18

Διαιτητές Νάστος-Βούλγαρης.

ΠΗΓΑΣΟΣ: Κορκονέας 5(1), Ξανθόπουλος, Μπαρμπετσέας 6, Α. Βέλιου 18(1), Βέλιου 6, Γ. Ξανθόπουλος, Ξυδέας 5, Βαλαβάνης, Πετριμέας 20(1), Πουλημενέας, Κλαμπατσέας, Ραπτέας.

ΕΥΚΛΗΣ (Στακιάς): Αλοίμονος, Αγγελόπουλος 6(2), Φουρναράκος 2, Φλώρος 2, Ματθιόπουλος, Κατιρτζόγλου 2, Καράμπελας 8(2), Πατλάκας, Α. Αλοίμονος 14, Μειμετέας 25(6), Ξεροβάσιλας 15(3), Φαβατάς.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 8 αγώνες)

1. Πάμισος 16

2. Ευκλής 15

3. Πήγασος 13

4. Θουρία 12

5. Ν.Ο. Πυλου 11

-. Εράνη 11

7. Αναγέννηση 9

8. Ατλας 7

* Ο Ατλας και η Θουρία έχουν – 1 βαθμό.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(18-19 Ιανουαρίου)

Αναγέννηση - Πήγασος

Ευκλής – Εράνη

Ατλας - ΝΟ Πύλου

Θουρία - Πάμισος

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ