Παρασκευή, 06 Μάρτιος 2020 16:29

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ανέβηκε κορυφή ο Ευκλής, μετά την ήττα του Παμίσου

Γράφτηκε από τον

 

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου στην Α2 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ανέβηκε ο Ευκλής.

Η καλαματιανή ομάδα νίκησε με 61-49 τη Θουρία και εκμεταλλεύτηκε την ήττα του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Πάμισου από τον Πήγασο με σκορ 68-66. Ευκλής και Πάμισος .έχουν εξασφαλίσει βέβαια τα δύο εισιτήρια για τους αγώνες της β’ φάσης όπου θα αναμετρηθούν με τους δύο πρώτους του δευτέρου ομίλου. Ως εκ τούτου το ενδιαφέρον στρέφεται στο ποιος θα τερματίσει πρώτος στην κανονική περίοδο. Ο Ευκλής έχει το προβάδισμα μετά τα αποτελέσματα της προτελευταίας αγωνιστικής και όλα θα κριθούν στην 14η και τελευταία αγωνιστική.

Ο Πάμισος για να βγει πρώτος θέλει νίκη επί της Εράνης και ήττα του Ευκλή από την Αναγέννηση. Στα αξιοσημείωτα ότι οι αντίπαλοί τους μάχονται για την αποφυγή της 7ης θέσης που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Μία αγωνιστική πριν το τέλος, η Αναγέννηση είναι 7η με 16 βαθμούς και η Εράνη 8η με 17 βαθμούς.

Οι φιλιατρινοί μένουν δηλαδή στην κατηγορία και με ήττα αν δεν κερδίσει η Αναγέννηση τον Ευκλή.

0 8ος της βαθμολογίας Ατλας έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά (υποβιβάζονται οι δύο τελευταίες ομάδες).

Η ταυτότητα της 13ης αγωνιστικής στον όμιλο των μεσσηνιακών ομάδων έχει ως εξής:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ- ΑΤΛΑΣ 66-43

Δεκάλεπτα: 9-9, 21-5, 15-19, 21-10

Διαιτητές: Ρίζος- Βομπίρης

ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ (Γεωργίου): Τζανετέας 10, Ζωγράφος, Σαραντόπουλος 7, Μακρυγιώργος 7, Μπογράκος, Βίγκος 8, Κανάκης, Χαραλαμπόπουλος 2, Μανιατάκος 15(1), Κωτσονάρος, Μανωλόπουλος, Ράλλης 17(5)

ΑΤΛΑΣ (Πουλάκος): Κότσης 2, Μανεσιώτης 2, Μηλας, Θεοδωρόπουλος 5, Λιανός, Τσικρικάς 5, Δημόπουλος 13(1), Β. Δημόπουλος 3(1), Φράγκος, Παναγόπουλος 6(2), Καλλέργης 7(2)

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ - ΝΟ ΠΥΛΟΥ 58-70

Δεκάλεπτα :15-27, 19-13, 14-16, 10-14

Διαιτητές: Αναστόπουλος- Ξηρόκωστας

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Δημόπουλος): Σουρέτης, Σύλλας, Σταματελόπουλος 10(2), Ανδρινόπουλος 6, Δημητρακόπουλος 20(4), Α. Σουρέτης 2, Παρασκευούδης 1, Πανταζόπουλος, Αθανασόπουλος 4, Φράγκος 4, Ανδρώνης 8(2), Σταθόπουλος 3

ΝΟ ΠΥΛΟΥ: Χρονόπουλος, Μαρτζακλής 9(1), Αλεξόπουλος 4(1), Κωνσταντακόπουλος 14, Ι. Διακουμής 3(1), Γ. Διακουμής 7, Β. Π. Αρβανίτης 2, Αρβανίτης 17, Π. Αρβανίτης 14(2)

ΠΗΓΑΣΟΣ - ΠΑΜΙΣΟΣ 68-66

Δεκάλεπτα: 23-13, 17-19, 13-16, 15-18

Διαιτητές: Νάστος- Βομπίρης

ΠΗΓΑΣΟΣ: Κορκονέας 10(2), Μπαρμπετσέας, Βελίου 9(1), Α. Βελίου 6(2), Ξυδέας 16(3), Βαλαβάνης 6, Πετριμέας 18(2), Πουλημενέας, Ραπτέας 3(1)

ΠΑΜΙΣΟΣ: Δημόπουλος, Στασινόπουλος 2, Κυριακίδης 9, Ηλιόπουλος 26(2), Ρούτσης, Ποδοχωρίτης 1, Μουραφέτης 28(4)

ΘΟΥΡΙΑ - ΕΥΚΛΗΣ 49-61

Δεκάλεπτα: 12-17, 11-13, 17-16, 9-15

Διαιτητές: Ρίζος- Μπακετέα

ΘΟΥΡΙΑ (Σπυρόπουλος): Γαρίνης 4, Χρονόπουλος 12, Ρουμελιώτης 2, Παρασίδης 9(1), Γκουλούσης 2, Μπαλόπουλος, Λιανός 8, Ρηγόπουλος 4(1), Κουλόπουλος, Στωικίδης 8(2)

ΕΥΚΛΗΣ (Στακιάς): Λουκάς, Ξεροβάσιλας 14(2), Μειμετέας 9, Αλοίμονος 11, Πατλάκας 3, Τσαβλής 2, Β. Αλοίμονος 2, Μήλας, Μαθιόπουλος, Φουρναράκος 7(1), Αγγελόπουλος 11(1), Φαββατάς 2

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(1ος όμιλος)

1. Ευκλής 25

2. Πάμισος 24

3. Πήγασος 22

4. Θουρία 19

5. Ν.Ο. Πύλου 18

6. Εράνη 17

. Αναγέννηση 16

8. Ατλας 13

* Από τον Ατλαντα και τη Θουρία έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός.

 

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(7-8 Μαρτίου)

Ευκλής – Αναγέννηση

ΝΟ Πύλου – ΑΟ Θουρίας

Ατλας – Πηγασος

Πάμισος – Εράνη

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ