Δευτέρα, 09 Μάρτιος 2020 13:25

A1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Θρίαμβος του Δίωνα Κυπαρισσίας στο ντέρμπι με την Καλαμάτα B.C. (φωτό)

Κορυφή για δύο έχουμε πλέον στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, καθώς ο Δίων Κυπαρισσίας θριάμβευσε στο ντέρμπι με την Καλαμάτα B.C στην Τέντα και με τη νίκη του με σκορ 69-62, την έπιασε στην πρώτη θέση.

Οι δύο ομάδες έχουν από 32 βαθμούς και ενώ απομένουν πέντε αγωνιστικές για το φινάλε.

Η Καλαμάτα B.C. κράτησε πάντως τη διαφορά (είχε κερδίσει με 8 πόντους στον πρώτο γύρο) και υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Ο Δίων θα μπορούσε να καλύψει και τη διαφορά, αφού στα 1,2 δευτερόλεπτα ο Λυμπίρης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων, αλλά ευστόχησε μόνο στην τελευταία βολή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Τριφυλιακή ομάδα έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο (στο ημίχρονο έχανε με 32-26) και κέρδισε απόλυτα δίκαια την καλαματιανή ομάδα. Φ. Κλεφτάκης και Λαμπιρης πέτυχαν μεγάλα τρίποντα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο Γιαννακόπουλος έκανε μεστό παιχνίδι, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κουτίβας.

Εξαιρετική ατμόσφαιρα στην κατάμεστη Τέντα!

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπάκας και Τσικούρης, ο οποίος με φόλοου στα 6 δευτερόλεπτα έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους, για να χάσει την ευκαιρία όπως προαναφέραμε ο Λαμπίρης στο φινάλε να την αυξήσει στους εννέα. Στα αξιοσημείωτα η εξαιρετική ατμόσφαιρα στην Τέντα από 500 και πλέον φιλάθλους.

Δυναμική ήταν και η κερκίδα του Δίωνα, με πάνω από 100 Κυπαρισσιώτες να δίνουν το παρών και να πανηγυρίζουν στο τέλος το μεγάλο διπλό.

Από εκεί και πέρα, σημαντική νίκη για την τετράδα σημείωσε ο Γ.Σ. Μεσσήνης με σκορ 69-69 επί του Πελασγού. Αντίθετα η Καλαμάτα ‘80 έχασε με 46-57 από τον Πολύβιο. Ηττα και για το Κάστρο Μονεμβασιάς, που έχασε έδαφος με σκορ 79-71 από τον Σπαρτιατικό. Ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων νίκησε εκτός με 64-61 τον Πρωτέα, ενώ στην ουρά ο Πάνας Κανδήλας νίκησε εκτός με 61-59 τον Λακωνικό Κρόνο.