Τετάρτη, 16 Απρίλιος 2014 21:38

Κλώτσησε την ευκαιρία ο μπασκετικός Παναθηναϊκός

«Πέταξε» στα... σκουπίδια των αχρήστων την πρώτη ευκαιρία, αλλά θα έχει κι άλλη! Ένας Παναθηναϊκός που έτρωγε σίδερα στην άμυνα, είχε την δυνατότητα στα 40' να κάνει το μπρέικ στη Μόσχα και το 0-1 στη σειρά, ωστόσο κάποιες λεπτομέρειες και λάθη έστειλαν το ματς να κριθεί στην παράταση και εκεί η πιο ψύχραιμη ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε τη νίκη με 77-74.

Οι «πράσινοι» του Φραγκίσκου Αλβέρτη σαφέστατα πλήρωσαν την αστοχία τους στην επίθεση αλλά και την κακή μέρα του ηγέτη τους Δημήτρη Διαμαντίδη, ωστόσο δεν έχουν περιθώρια απογοήτευσης και κοιτάνε το επόμενο ματς.

Άλλωστε, αυτό δεν είναι μακριά, αλλά τη Μεγάλη Παρασκευή στις 19:15, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός πρέπει να κάνει το μπρέικ, το οποίο έδειξε ότι το... έχει και μετά να φέρει την σειρά στο ΟΑΚΑ, όπου θα κρατά την τύχη στα χέρια του.

Βέβαια, όλα αυτά είναι λόγια θεωρίας και το μόνο δεδομένο που έχουμε μέχρι τώρα είναι πως η ΤΣΣΚΑ είναι εκείνη που έχει πραγματοποιήσει το πρώτο βήμα σ' αυτήν την προημιτελική φάση της Ευρωλίγκας.

Διάστημα-κλειδί στο παιχνίδι της Μόσχας ήταν όταν ο Παναθηναϊκός, που βρέθηκε ακόμα και στο -13 στο τρίτο δεκάλεπτο, γύρισε την κατάσταση και προηγήθηκε με +5 τρία λεπτά πριν τ τέλος. Εκεί, Διαμαντίδης και Μπράμος αστόχησαν σε κρίσιμα σουτ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Αλβέρτη έμεινε για 4:40 χωρίς σκορ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη. Κορυφαίοι για την ΤΣΣΚΑ ήταν οι Γουίμς (21π.) και Χριάπα (17π., 11 ριμπ.), ενώ Λάσμε και Ματσιούλις είχαν από 14 πόντους για τον Παναθηναϊκό.

Όπως προείπαμε, μοιραίος ήταν ο Διαμαντίδης, που είχε 10 πόντους, 7 ασίστ, αλλά και 4 λάθη με 2/10 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Μίτσοβ 2, Φριτζόν 10, Τζάκσον 5, Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Γουίμς 21, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17, Χάινς 15.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6, Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 9, Ματσιούλις 14, Ράιτ 10.

ΠΗΓΗ: A-SPORTS.GR