Δευτέρα, 28 Σεπτέμβριος 2020 11:25

ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 55-88: Ηττα – αποκλεισμός από ανώτερο αντίπαλο (βίντεο-φωτό)

Το εμπόδιο του Πρωτέα Βούλας αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για τον Αρι Καλαμάτας, που ηττήθηκε χθες το μεσημέρι στην Τέντα με σκορ 55-88 και αποχαιρέτησε το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ γυναικών.

Η μεσσηνιακή ομάδα πλήρωσε τα πολλά λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο κρίθηκε και το ματς (14-34). Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφθασε μάλιστα στους 33 πόντους (27-60). Ως εκ τούτου το δεύτερο ημίχρονο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.
Οι φωνές του Μιχάλη Μπακογιάννη στον πάγκο, φαίνεται πως ξύπνησαν τις αθλήτριες του Αρι Καλαμάτας, που εμφανίστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα κέρδισε στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 13-11.

Στην τελευταία περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 15-17.
Στο δεύτερο ημίχρονο δηλαδή το σκορ ήταν 28-28, με τον Αρι που είχε δεχτεί 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο να δέχεται κάτω από τους μισούς στο δεύτερο.
Ο Αρις κρατά λοιπόν την εικόνα του δευτέρου μέρους απέναντι σε μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει στην Α2 και η οποία υπερτερούσε σε εμπειρία, αλλά και σε ύψος.
Από την άλλη θα πρέπει να δει τις αδυναμίες σε ορισμένους τομείς, ώστε να παρουσιαστεί πανέτοιμος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, που είναι και ο βασικός στόχος.
Η Κουτέλα με 15 ήταν πρώτη σκόρερ και ακολούθησε η Παπαδημητρίου με 11 και ένα τρίποντο. Στον αντίποδα ξεχώρισε η Χατζηγιακουμή με 18 πόντους και 5 τρίποντα. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν ακόμα τέσσερις αθλήτριες, κάτι που δείχνει και την πολυφωνία στο σκοράρισμα. Η Χ. Αναστασοπούλου είχε 15 πόντους, η Οικονομάκη 11, η Γρηγοροπούλου και η. Μ. Αναστασοπούλου από 10 πόντους.

Eπόμενος αντίπαλος για τον Πρωτέα Βούλας, ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου, ομάδα Α1.
Διαιτητές: Μαρινάκης-Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 14-34, 27-60, 40-71, 55-88
ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπακογιάννης): Καραμάνου 7(2), Κουτέλα 15, Παρθένη 8, Αντωνοπούλου, Αρβανίτη, Γκατζώλη 2, Λαγού 4, Χονδρουδάκη 2, Σούτα 3, Κουτράκου, Γιαννοπούλου 3(1), Παπαδημητρίου 11(1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μίχα): Χατζηβασιλείου 5 (1), Ξενιτοπούλου 9 (1), Σιμιτσιδέλλη, Κουζούκα, Γκουζέλου 2, Σακελλαρίου 5, Γρηγοροπούλου 10, Χατζηγιακουμή 18(5), Μ. Αναστασοπούλου 10, Χ. Αναστασοπούλου 15(1), Οικονομάκη 11, Φρέρη 3(1).

Διαδικτυακή μετάδοση

Ο χθεσινός αγώνας διεξήχθη χωρίς την παρουσία θεατών λόγω της πανδημίας. Οι φίλοι των δύο ομάδων όμως, αλλά και γενικότερα του μπάσκετ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαδικτυακά το ματς μέσω από το eleftheriaonline.gr., που έκανε πρεμιέρα στις ζωντανές μεταδόσεις.