Πέμπτη, 01 Οκτώβριος 2020 20:45

Νίμπουρκ - ΑΕΚ 82-94: Στα ημιτελικά του BCL με εμφατική πρόκριση

Στα ημιτελικά του Basketball Champions League προκρίθηκε η ΑΕΚ, που επικράτησε με άνεση της Νίμπουρκ (94-82) στο ΟΑΚΑ και περιμένει τον νικητή του αγώνα Τενερίφη - Σαραγόσα για τη συμμετοχή στον τελικό της διοργάνωσης.

Το πρώτο από τα τρία βήματα έγινε. Η ΑΕΚ νίκησε με 94-82 τη Νίμπουρκ, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Basketball Champions League και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το ματς Τενερίφη - Σαραγόσα για το αυριανό μεγάλο παιχνίδι που θα στείλει στον αγώνα του τροπαίου για τη σεζόν 2019/20.

Οι κιτρινόμαυροι δεν μπήκαν καλά στο ματς, γρήγορα όμως ισορρόπησαν την κατάσταση και από τα μέσα της δεύτερης περιόδου κι έπειτα έδωσαν το δικό τους τέμπο στην αναμέτρηση. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τον Ματ Λοτζέσκι να... βγάζει τα λεφτά του, τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να έχει σπουδαίες στιγμές σε άμυνα κι επίθεση, συνολικά δεν μπορεί να είναι ενθουσιασμένος, ο πρώτος στόχος όμως επετεύχθη και σε αυτή τη φάση της σεζόν σημασία έχουν οι νίκες και η μεγάλη εικόνα, το τρόπαιο του BCL.

Ο MVP

Ματ Λοτζέσκι και Βλάντο Γιάνκοβιτς έχτισαν τις μεγάλες διαφορές στην τρίτη περίοδο, με τον Αμερικανό να σκοράρει 12 πόντους σε 15 λεπτά και τον έμπειρο περιφερειακό να βάζει τρία τρίποντα από την αριστερή γωνία, να παίζει σπουδαίες άμυνες και να γεμίζει κάθε γωνιά του παρκέ. Θα είναι άδικο να μη μοιραστεί το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη, ήταν και οι δύο πολύ έτοιμοι, πολύ συγκεντρωμένοι γι' αυτή τη μεγάλη αναμέτρηση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος αδύναμο κρίκο από τη Νίμπουρκ. Με ροτέισον επτά παικτών πήγαν οι Τσέχοι, όσοι έπαιξαν το πάλεψαν μέχρι εκεί που μπορούσαν, ίσως όμως ο προπονητής τους να περίμενε κάτι περισσότερο από τον Στίβεν Ζίμερμαν, τον άλλοτε NBAer που αποκτήθηκε πριν από μερικές μέρες για το τουρνουά, αλλά σε μόλις 9:58 που αγωνίστηκε στο ΟΑΚΑ είχε ένα άστοχο δίποντο, δύο ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα φάουλ και -17 στην κατηγορία +/-. Με απλά λόγια, στα δέκα λεπτά που έπαιξε ο Αμερικανός σέντερ, η ομάδα του έχασε με διαφορά 17 πόντων!

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 6/18 σουτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, που στο ημίχρονο είχε 5/19 τρίποντα και λιγότερα εκτελεσμένα δίποντα (18). Το σημαντικό, βέβαια, ήταν ότι έκανε μόλις τέσσερα λάθη σε 20 λεπτά, απέναντι στη Νίμπουρκ που είχε πιο ισορροπημένα νούμερα (24 δίποντα - 13 τρίποντα), αλλά και διπλάσια λάθη. Στο τέλος της βραδιάς οι 11 χαμένες βολές των Τσέχων και τα επτά περισσότερα λάθη τους έκαναν τη διαφορά υπέρ των κιτρινόμαυρων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Λάνγκφορντ να παίρνει το ένα σουτ πίσω από το άλλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς. Η Νίμπουρκ "μύρισε αίμα" και παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του Χρούμπαν έβαλε 18 πόντους στο πεντάλεπτο (18-11), πριν η είσοδος των Ράις - Ματσιούλις αλλάξει τη ροή του αγώνα. Οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλεύθηκαν τα φάουλ των Τσέχων, έβαλαν 7/8 βολές και στο τέλος της περιόδου είχαν μειώσει στο καλάθι (23-21), χωρίς να εντυπωσιάζουν έως τότε.

Ο Λοτζέσκι έδωσε ακόμη περισσότερες ανάσες στην ομάδα του, με τέσσερις σερί πόντους έγραψε το 30-35 και στη συνέχεια οι Γκίκας - Λάνγκφορντ ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα, πριν η Νίμπουρκ κάνει μια μικρή αντεπίθεση και με ένα μικρό σερί 7-0 μαζέψει τη διαφορά μέχρι το 39-44 του ημιχρόνου. Οι Τσέχοι ήταν πιο προσεκτικοί στο κομμάτι της φθοράς την ώρα που τα 5/19 τρίποντα της ΑΕΚ "χτυπούσαν" μεν στο μάτι, αλλά δεν πλήγωναν σημαντικά την ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Δυο σουτ του Γιάνκοβιτς από την αριστερή γωνία κράτησαν την ΑΕΚ σε απόσταση (48-57) στο 24', πριν η Νίμπουρκ σπαταλήσει τρεις βολές και μια κατοχή στο -9 και ο Λοτζέσκι εκτοξεύσει τη διαφορά στους 13 (50-63) με σουτάκι από πλάγια θέση. Χάρντινγκ και Μπέντα κράτησαν όρθια την ομάδα τους σε ένα σημείο που όλα λειτουργούσαν εναντίον της, όμως και πάλι το 58-69 του 30' έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους κιτρινόμαυρους που ήταν ούτως ή άλλως ανώτεροι.

Η τέταρτη περίοδος άνοιξε με γκολ-φάουλ του Λοτζέσκι για το 60-72 και κάπου εκεί, νωρίς-νωρίς, το ματς κρίθηκε. Τα πολλά λάθη της Νίμπουρκ, οι αμέτρητες χαμένες βολές της και η έλλειψη λύσεων πίσω από τους Χάρντινγκ - Χρούμπαν δεν επέτρεψαν στους Τσέχους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο και απλώς να υποκλιθούν σε μια ανώτερη και πιο γεμάτη αντίπαλο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ, Ρόσο, Κοζλόφσκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 39-44, 58-69, 82-94

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Ντάλτον 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρντινγκ 16 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρούμπαν 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Προύιτ 14 (1), Ρούπνικ 11 (1), Μπέντα 8 (2), Κριζ 4, Τούμα, Ζίμερμαν

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 18 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Ματσιούλις 7 (1), Ρογκαβόπουλος 4 (2/7 σουτ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ), Ζήσης 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Μορέιρα 9 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 12 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 21/42 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 13/24 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/36 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 9/10 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Πηγή: sport24.gr