Δευτέρα, 19 Οκτώβριος 2020 12:51

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 67-72: Πάλεψε, αλλά έμεινε με... άδεια χέρια (φωτό)

Με ήττα ξεκίνησε το ταξίδι του Δίωνα στις εθνικές κατηγορίες...

Η ομάδα της Κυπαρισσίας έχασε εντός έδρας με 67-72 από το Διαγόρα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η "αυλαία" του πρώτου ομίλου της Γ' εθνικής μπάσκετ ανδρών. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την έκπληξη στην πρεμιέρα, αλλά οι πιο έμπειροι Ροδίτες διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα. Ο Διαγόρας έχοντας σε εξαιρετική μέρα το Μανωλόπουλο (18 πόντους) προηγήθηκε με 16-22, αλλά ο Δίωνας κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Δίων μείωσε στη συνέχεια σε 29-33, αλλά ένα ξέσπασμα του Διαγόρα έφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (31-41). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το -10 του ημιχρόνου, πίεσαν στην τρίτη περίοδο και ανάγκασαν σε λάθη το Διαγόρα, μειώνοντας σε 40-44.και με καλάθι του Ντέντα λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 48-48. Με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) ο Σκλήβας έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε επίσης μάχη. Στο 35' με τρίποντο ο Μπακολιάς έκανε το 55-59, αλλά ο Γεωργουλάκος απάντησε και ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους.
Ο Γιαννακόπουλος έφερε στη συνέχεια τη διαφορά στους τρεις 67-70, αλλά δεν μπόρεσε ο Δίωνας να κάνει την ανατροπή στο πρώτο ματς της ιστορίας του στη Γ' εθνική.
Δεκάλεπτα: 22-24, 31-41, 50-54, 67-72
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Λάμπος
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Γιαννουκάκης): Τσιγγενοπουλος, Κλεφτάκης 5, Ντέντα 4, Καμαρινός 6 (2), Τζαγισβίλι 5(1), Καραγιαννίδης 22 (2), Μπακολιάς 11(3), Κυριακόπουλος 8, Γιαννακόπουλος 6.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Μάγος): Μανωλόπουλος 18(2), Μαρκουλής, Καράβας, Μαρουλλάκης, Χατζηδημητρίου 2, Καταβαίνης 18(4), Μητσού Κ. 8, Κανύχης 2, Γεωργουλάκος 6(2), Σκλήβας 18.