Δευτέρα, 26 Οκτώβριος 2020 12:21

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 76-64: Δύο στα δύο και κορυφή στη Γ’ εθνική (βίντεο-φωτογραφίες)

Μετά την άνετη νίκη στην Πάτρα επί της Ε.Α. Πατρών (48-79), η Καλαμάτα B.C. νίκησε χθες στην Τέντα και τους Δρομείς Τρίπολης με 76-64 και δείχνει ικανή να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Η μεσσηνιακή ομάδα πήρε δίκαια το γειτονικό ντέρμπι και φιγουράρει στο ρετιρέ της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου, με συγκάτοικους την Παναχαϊκή και τον Αίολο Αγυιάς. Μάλιστα την προσεχή Κυριακή παίζει στην Πάτρα με την Παναχαϊκή στο ντέρμπι κορυφής της τρίτης αγωνιστικής. Στον αντίποδα οι Δρομείς γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα (στην πρεμιέρα έχασαν στην παράταση από τον Εργοτέλη) και ακολουθεί νέο δύσκολο ματς με τον εκ των πρωτοπόρων Αίολο, στην Τρίπολη. Στο χθεσινό ματς η Καλαμάτα Β.C. ξεκίνησε νευρικά, είχε αστοχία στις βολές, αλλά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με υπέρ της διαφορά 6 πόντων (18-12). Στο β’ δεκάλεπτο ανέβασε στροφές, έπαιξε όμορφο μπάσκετ και πήγε στην ανάπαυλα για τα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (40-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, με τους Δρομείς να βρίσκουν σκορ έξω από τα 6.75 μ. Η ευστοχία στα τρίποντα (8) τους κράτησε στο ματς. Η Καλαμάτα B.C. όμως, είχε σταθερά το προβάδισμα και ο Καλούλης δεν... έφθανε για να κινδυνέψουν οι γηπεδούχοι να χάσουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ο άσος των Δρομέων πέτυχε 26 πόντους με 4 τρίποντα. Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η τετράδα που έκανε τη διαφορά

Οι Μπούσι, Περρωτής, Νάκης και Σαλάι έκαναν τη διαφορά στο επιθετικό κομμάτι για την Καλαμάτα B.C. που έβγαλε ωραίες συνεργασίες. Ο Μπούσι σκόραρε 17 πόντους, με τρία τρίποντα, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ! Ο Περρωτής είχε 15 με 1 τρίποντο, ενώ στα αξιοσημείωτα στατιστικά είναι τα 10 κερδισμένα φάουλ, αλλά και οι πέντε ασίστ! Επαιξε έτσι και για τον... Μπάκα, ο οποίος δεν αγωνίστηκε λόγω ενός προβλήματος στο δόντι που τον ταλαιπώρησε το τελευταίο διάστημα. Ο Παύλος Νώντας τον κράτησε στον πάγκο, αφού τα κατάφερναν μια χαρά οι συμπαίκτες του. Ο Νάκης σημείωσε 16 πόντους με 1 τρίποντο και ο Σαλάι 14, επίσης με ένα τρίποντο. Συνολικά οι νικητές είχαν 8 εύστοχα τρίποντα, έναντι εννέα των φιλοξενούμενων, που τα περίμεναν όλα από τον Καλούλη. Αντίθετα η Καλαμάτα B.C. είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, με τον κόουτς Παύλο Νώντα να μοιράζει σωστά το χρόνο συμμετοχής και τους γηπεδούχους, να πανηγυρίζουν τη δεύτερη σερί νίκη στη Γ’ εθνική.

Δεκάλεπτα: 18 12, 40-27, 61-46, 76-64.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ Β.C (Νώντας): Φραγγέας 3 (1), Πολίτης 4 , Μπούσι 17 (3), Τσικούρης 3 (1), Πετρίδης, Νάκης 16 (1), Σαλάι 14 (1), Περρωτής 15 (1), Καλογερόπουλος 2, Σκοπέτος 2, Κυριακουλάκος, Μπάκας.
ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπαλής): Χατζόπουλος 6 , Πετρίδης, Καλούλης 26 (4), Κωνσταντόπουλος, Παπαγεωργίου 3, Πετρόπουλος 6 (2), Μπαλής 5, Σινανάι 5 (1), Σπυράκος 5 (1), Αγγουράς 6 (1), Καρλής 2, Μίχος.