Δευτέρα, 02 Νοέμβριος 2020 11:22

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 58-57: Ατυχη στο ντέρμπι κορυφής

Μετά από ένα ματς που έσπασαν... καρδιές, η Καλαμάτα B.C. γνώρισε την ήττα στην Πάτρα με 58-57 από την Παναχαϊκή στο ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Οι Πατρινοί έκαναν το τρία στα τρία χάρη σε καλάθι του Μοσχοβάκη στα 16 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Η μεσσηνιακή ομάδα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε εις διπλούν με Μπούσι και Καλογερόπουλο! Ετσι γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και έπεσε από την κορυφή, στην οποία θα ήταν μόνη αν έπαιρνε το διπλό, αφού ο Αίολος Αγυιάς που είχε ξεκινήσει επίσης με δύο νίκες, όπως και οι χθεσινοί μονομάχοι, ηττήθηκε στην Τρίπολη.
Πλέον η Παναχαϊκή είναι η μόνη που έχει το απόλυτο μετά από τρεις αγωνιστικές και οδηγεί την κούρσα.
Το χθεσινό ματς ήταν ντέρμπι όπως φαίνεται και από τη διακύμανση του σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ανέδειξε νικητή (15-15), ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με δύο πόντους (33-31).
Η Παναχαϊκή ήταν μπροστά και στο φινάλε της τρίτης περιόδου με 48-44 και στο φινάλε βρήκε με τον Μοσχοβάκη τον τρόπο να πάρει τη νίκη.
Η Καλαμάτα B.C. που αγωνίστηκε χωρίς τον έμπειρο Περρωτή, στάθηκε άτυχη και έχασε στις λεπτομέρειες.
Πολίτης (15), Σαλάι (12) και Μπούσι (11) σήκωσαν το επιθετικό βάρος για τους φιλοξενούμενους, ενώ στον αντίποδα ξεχώρισαν ο Μοσχοβάκης με 20 πόντους και ο Μπαρδάκας με 15.
Δεκάλεπτα: 15-15, 33-31 (ημ.), 48-44, 58-57.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Θανάσης Λιόνας): Μοσχοβάκης 20 (3), Τριπολίδης 2, Νικολάου 2, Τσουλέας 2, Παπανικολόπουλος 3, Παπαδόπουλος 3, Γκόβας 11 (2), Μπαρδάκας 15.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Παύλος Νώντας): Πολίτης 15 (2), Μπούσι 11, Τσικούρης, Νάκης 9, Σαλάι 12, Kαλογερόπουλος 6, Σκοπέτος, Μπάκας 4.