Τρίτη, 10 Νοέμβριος 2020 20:14

Άρης - Ηρακλής 81-75: Αυτοκράτορας και στις ανατροπές

Ο Κουίντον Ντεκόζι σε στιγμιότυπο από το ντέρμπι Άρης - Ηρακλής για την 3η αγωνιστική της Basket League 2020/21.

Στο 26' βρισκόταν πίσω με 12 πόντους, όμως ο Άρης έκανε με τους Ντεκόζι - Σλαφτσάκη την ανατροπή και επικράτησε του Ηρακλή (81-75) σε ένα αρκετά καλό ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο (VIDEOS).

Το χιλιοταλαιπωρημένο, λόγω αναβολών, ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την τρίτη αγωνιστική της Basket League έγινε τελικά το βράδυ της Τρίτης (10/11) στο Αλεξάνδρειο με μεγάλο νικητή τον Άρη που στηρίχθηκε στον Κουίντον Ντεκόζι, είχε καταλύτη στην άμυνα τον Διαμαντή Σλαφτσάκη και έκανε στο φινάλε την ανατροπή μέχρι το τελικό 81-75 απέναντι στον Ηρακλή.

Με τον Βασίλη Καββαδά να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος και να αντιμετωπίζεται με double-teams σε όλο το δεύτερο, με τον Όλι Χάνλαν να παίρνει φωτιά στην τρίτη περίοδο, αλλά την επίθεση να κολλάει στην τέταρτη, ο Ηρακλής έδειξε δύο πρόσωπα, ένα πολύ κακό και ένα εξαιρετικό, στο τέλος της ημέρας όμως έφυγε ηττημένος εξαιτίας και της απουσίας αγωνιστικού ρυθμού, αλλά και των 15 λαθών που έκανε απέναντι στα δέκα του Άρη.

Ντεκόζι και Τσάλμερς μοιράστηκαν προσπάθειες στο ξεκίνημα και ο Μιλόσεβιτς τους ακολούθησε, με τον Άρη να προηγείται με 14-0 στο τέταρτο λεπτό και τον Ηρακλή να δείχνει σε άλλο γήπεδο. Γρήγορα, πάντως, ο Γηραιός στάθηκε στα πόδια του. Ο Καββαδάς σκόραρε τους πρώτους πόντους της ομάδας του στο 5' και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους 6-18 σε τρία λεπτά, για να ισορροπήσουν τον αγώνα και να κλείσει η περίοδος στο 24-22.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα γρήγορο 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχτισαν ένα προβάδισμα εννέα πόντων (31-22), ο Ηρακλής αντιμετώπισε ξανά σημαντικό πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας και της εκτέλεσης, όμως Σχίζας και Καββαδάς τον κράτησαν κοντά (35-29), με τον δεύτερο να κάνει εξαιρετική δουλειά στο ριμπάουντ και τις βολές και τον Τσίλντρες να τους βοηθά. Το 37-35 στο 18' και το 37-37 στην επόμενη φάση ήταν ξανά αποτέλεσμα των προσπαθειών του Καββαδά, το 40-44 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο καθώς ο Άρης είχε 3/13 τρίποντα, 16 φάουλ και έξι ασίστ για έξι λάθη.

Τα σουτ του Σχίζα και του Μπόουλιν έδωσαν αέρα οκτώ πόντων στον Ηρακλή (42-50) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Χάνλαν να σκοράρει τετράποντο για το 46-56 στο 25' και τον Ντάνιελ να γράφει το 46-58 στο 26' μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τον Άρη, όμως ο Σλαφτσάκης με δύο μπλοκ στους Ντάνιελ - Τσίλντρες και με τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου μείωσε στους πέντε (61-66) και κράτησε όρθια την ομάδα του απέναντι στον ασταμάτητο Χάνλαν.

Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά, ο Καββαδάς καθάριζε τα ριμπάουντ, όμως ο Ηρακλής είχε κολλήσει στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο. Λιτλ με τρίποντο (72-73) και Ντεκόζι από κοντινή απόσταση (74-73) έβαλαν τον Άρη μπροστά στα 2:23 πριν από το φινάλε, πριν ο Ντεκόζι πετύχει το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα για το 79-73 και ο Μπόουλιν υποπέσει σε παράβαση 5" στην επαναφορά για να κριθεί εκεί, οριστικά, η αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σταματόπουλος, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 3 (1/5 σουτ, 3 ασίστ), Μιλόσεβιτς 9 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τσάλμερς 9 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς 5 (2/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντεκόζι 20 (3/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλαφτσάκης 6 (1), Φλιώνης 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 6, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 8 (9 ριμπάουντ), Λιτλ 9 (3)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 9 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καββαδάς 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Μπόουλιν 10 (2), Χάνλαν 17 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσίλντρες 9, Σαγκς 6 (1/6 σουτ), Γεωργαλάς 1, Μουρ 3, Βεργίνης, Ντάνιελ 5 (10 ριμπάουντ)

Πηγή: sport24.gr