Τετάρτη, 03 Μάρτιος 2021 22:02

Μπασκόνια - Ολυμπιακός 91-66: Σε κατηφόρα δίχως φρένα (βίντεο)

Την 7η συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Ολυμπιακός, που έκανε αποκαρδιωτική εμφάνιση στη Βιτόρια απέναντι στη Μπασκόνια (91-66) και έπεσε στο 11-16 μετά από την 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Η πρώτη εμφάνιση του Κώστα Κουφού με τα ερυθρόλευκα, δεν συνδυάστηκε με ένα ευχάριστο πρόσωπο από τον Ολυμπιακό που ήταν αποκαρδιωτικός σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης και ηττήθηκε από τη Μπασκόνια (91-66) στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα για την 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 11-16 έπεσαν οι Πειραιώτες που μοιάζουν ανίκανοι να παίξουν με συνέπεια για μεγάλα διαστήματα και πλέον συμβιβάζονται με την μοίρα τους απέναντι σε ομάδες που έχουν κίνητρο, διαφορετικό στόχο και περισσότερο ενθουσιασμό. Αυτό συνέβη και στη Βιτόρια, καθώς το +10 (15-25 στο 11') μετατράπηκε στο -13 (43-30 στο 19') μέσα σε οκτώ λεπτά, με αποτέλεσμα εκεί να χαθεί το ματς πριν αποχωρήσει τραυματίας ο Βασίλης Σπανούλης στο 31' με πρόβλημα στο χέρι από σύγκρουση με τον Χένρι.

Στο 14-13 η Μπασκόνια που συνεχίζει να κυνηγά με μανία μια θέση στην πρώτη οκτάδα και την είσοδό της στα playoffs. Επόμενος αγώνας αυτός με τη Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να βλέπει την ομάδα του σε εξαιρετική κατάσταση, με πέντε σερί νίκες με διαφορές από 13 έως 22 πόντους.

Όσο για τον Κώστα Κουφό; Μπήκε στο ματς δυναμικά, σκόραρε πέντε γρήγορους πόντους, έκανε νωρίς τα πρώτα του φάουλ και δεν ήταν εύκολο να έχει στη συνέχεια ούτε ρυθμό, ούτε καλή ψυχολογία. Ο 32χρονος σέντερ πάλεψε, δεν ενθουσίασε, δεν απογοήτευσε, δεν περίμενε κάποιος πολλά περισσότερα από εκείνον στην πρώτη του εμφάνιση μετά από έναν χρόνο. Το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα θα είναι μια καλή ευκαιρία για να βοηθήσει περισσότερο τον Ολυμπιακό.

Ο MVP

Ο Ρόκας Γκεντράιτις κι ο Λούκας Βιλντόσα πρέπει να μοιραστούν τον τίτλο. Σε καταπληκτική βραδιά ο Λιθουανός, έκανε τεράστια ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού από κοντινή, μέση και μακρινή απόσταση, σκόραρε 18 πόντους από 4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, είχε τρεις ασίστ και την ίδια στιγμή ο Αργεντινός τον προσπερνούσε για να γίνει ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του και της αναμέτρησης με 19 πόντους από 2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 3/3 βολές, μαζί με οκτώ ασίστ και τέσσερα κλεψίματα!

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός έχει εξελιχθεί σε κομβικό παίκτη στον φετινό Ολυμπιακό, πήρε επέκταση συμβολαίου, οι προσδοκίες είναι μεγάλες, στη Βιτόρια όμως δεν ήταν στο επίπεδο που θέλει, στο επίπεδο που τον έχει ανάγκη η ομάδα του. Αναποτελεσματικός στην επίθεση (8 πόντοι από 1/3 δίποντα και 2/7 τρίποντα), δεν βοήθησε σε άμυνα, ριμπάουντ, δημιουργία, δεν ήταν ο εαυτός του. Και όταν ο ΜακΚίσικ δεν γεμίζει με ενέργεια το ντεπόζιτο των ερυθρόλευκων, τότε εκείνοι έχουν πρόβλημα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Έξι άστοχα τρίποντα είχε η Μπασκόνια στην πρώτη περίοδο, αλλά και έξι λάθη για επτά ασίστ την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε οκτώ τελικές πάσες για τα μισά λάθη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μέτρησαν εννιά ασίστ για τρία λάθη, πέτυχαν 23 πόντους από τα εννέα λάθη των Πειραιωτών, πήραν με σκορ 28-11 την περίοδο και είδαν τους αντιπάλους τους να μετρούν μόλις 4/19 τρίποντα στο 30' και 4/27 στο φινάλε του αγώνα. Απίθανη επίδοση οι 35 πόντοι της Μπασκόνια από τα 14 λάθη του Ολυμπιακού, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς είχαν στοχεύσει σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού και διέλυσαν τους ερυθρόλευκους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ, Κουφό άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τον 32χρονο σέντερ να έχει πέντε γρήγορους πόντους για το 4-7 στο 2', αλλά να χρεώνεται σε 3:12 με δύο φάουλ και να πηγαίνει στον πάγκο. Δεν ήταν εύκολο το μαρκάρισμα του Φαλ, όμως ο Ζαν-Σαρλ είχε καλό ρυθμό, έγραψε με τρίποντο το 7-14, πριν ακολουθήσει με καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι ο Έλις για το 13-21 στο 8'. Με τον Νικολαΐδη στον ρόλο του δεύτερου point guard, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (15-21), καθώς οι γηπεδούχοι μετρούσαν 0/6 σουτ από την περιφέρεια και έξι λάθη για επτά τελικές πάσες.

Σπανούλης και Χάρισον ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο δίπλα στον ΜακΚίσικ, το 15-25 στο 11' δεν τρόμαξε όμως τους γηπεδούχους. Ο Πολονάρα πήρε φάσεις και έβαλε πέντε σερί πόντους με χουκ και γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό, το σερί έφτασε στο 8-0 (23-25), ο Φαλ έκανε θραύση στη ρακέτα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (28-27 στο 14') πριν γυρίσει στο ματς ο Κουφός και εξηγήσει ο Μπαρτζώκας στους παίκτες του πως "δεν έχουμε κάτι να χάσουμε" στο timeout του 15'. Ο Σλούκας των πέντε ασίστ γύρισε μετά από εννέα λεπτά στον πάγκο, ο Τζεκίρι νίκησε σε back-to-back φάσεις Κουφό και Ζαν-Σαρλ για το 35-30, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, ο Γκεντράιτις έβαλε διαδοχικά τρίποντα για το 41-30 και οι Βάσκοι μετρούσαν επί μέρους 26-5 σε οκτώ λεπτά με την αναμέτρηση να θυμίζει εκείνη της Κωνσταντινούπολης, απέναντι στην Αναντολού Εφές.

Αν και μπήκε με περισσότερο πείσμα στο β' μέρος, ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να αμυνθεί. Έμενε σε απόσταση, είδε τους Βιλντόσα, Πίτερς να γράφουν το 54-41 στο 24', προσπάθησε με Σλούκα και ΜακΚίσικ να ξαναμπεί στο ματς, όμως η άμυνά του δεν ήταν αποτελεσματική, δεν βελτιωνόταν και όσο η Μπασκόνια είχε καλό ρυθμό, σωστή κυκλοφορία, αποφασιστικότητα και γρήγορες αποφάσεις, έμενε σε απόσταση ασφαλείας. Το 68-58 της τρίτης περιόδου δεν ήταν καταδικαστικό, όμως η Μπασκόνια δεν είχε όρεξη για περιπέτειες. Μπήκε στην τέταρτη με σερί 9-0 για το 77-58 στο 34' και δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω, για να πάρει την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζεκίρι 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χένρι (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σεντεκέρσκις 8 (2), Ντιοπ, Φαλ 9 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ σε 7:08), Πίτερς 8 (2), Ντράγκιτς 8 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Γκεντράιτις 18 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Πολονάρα 11 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης, Χάρισον 7 (0/6 σουτ, 7/8 βολές), Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Σλούκας 8 (4/9 δίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 5 (2/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ζαν-Σαρλ 15 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Τζένκινς, Κουφός 5 (2/3 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ σε 11:35), Έλις 12 (6/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΜακΚίσικ 10 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2 ασίστ).

Πηγή: sport24.gr