Πέμπτη, 01 Απρίλιος 2021 00:39

Ολυμπιακός από τα... παλιά, 88-79 στη Βαλένθια (βίντεο)

Ένας κυρίαρχος Ολυμπιακός σε όλους τους τομείς, έκανε το καλύτερο αμυντικό παιχνίδι του στη Euroleague φέτος για τα πρώτα 3 δεκάλεπτα και παρά την κακή 4η περίοδο νίκησε με 79-88 τη Βαλένθια, στην Ισπανία, για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Μια νίκη, όμως δίχως βαθμολογική αξία, απόρροια απλώς και μόνο του καλώς εννοούμενου εγωισμού των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, λόγω του οριστικού και αμετάκλητου αποκλεισμού των «ερυθρόλευκων» από τα πλέι οφ της Euroleague, μετά την ήττα από τη Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ την περασμένη εβδομάδα.

Η ομάδα του Πειραιά έδειξε για πόσα ήταν ικανή φέτος και τα οποία δεν πραγμάτωσε, αφήνοντας έτσι μια γλυκόπικρη γεύση στους φιλάθλους της το βράδυ της Τετάρτης (31/3).

Μια αργοπορημένη υπερ-εμφάνιση απέναντι σε μία ομάδα που «έπαιζε» την παρουσία της ή μη στις κορυφαίες οκτώ ομάδες της διοργάνωσης, στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε ακόμη και με +33 πόντους στην 3η περίοδο και είχε κορυφαίους τους Σάσα Βεζένκοφ (19π.) και Γιώργο Πρίντεζη (18π.) βελτίωσε το ρεκόρ του σε 15-17.

Η Βαλένθια που πήρε 12 πόντους από τον Κλέμεν Πρέπελιτς, 10 από τον Σάστρε και 10 από τον Μαρίνκοβιτς, υποχώρησε στο 17-15 και στη 10η θέση. Στους Ισπανούς θα μπορούσε να στοιχίσει ακριβά αυτή η ήττα, να μείνουν δηλαδή εκτός πλέι οφ.

Τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ. Πρίντεζη και Έλις ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο Μπαρτζώκας. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν την μπάλα και μετά το 12-12, ξέφυγαν με 12-19 σκοράροντας από τη ρακέτα με τους Πρίντεζη και Κουφό. Ο τελευταίος είχε μπει «ζεστός» στη θέση του Έλις και έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στον Ολυμπιακό έως σήμερα, σημειώνοντας και το τελευταίο καλάθι της 1ης περιόδου, 19-23.

Η πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού με αλλαγές στη 2η περίοδο και η πολυφωνία στην επίθεση οδήγησε στο +11, 22-33 και εν συνεχεία στο +13, 23-36. Ώθηση είχε δώσει στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, με 3 ασίστ. Από τις «νυχτερίδες» μόνο ο Σάστρε κατάφερνε να ξεγλιστρά από το ασφυκτικό pressing του Ολυμπιακού φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους με την ολοκλήρωση του ά μέρους. Η ομάδα του Πειραιά έβλεπε τον Λιβιό Ζαν-Σαρλ (8π. στο πρώτο 20αλεπτο) να ηγείται των επιθετικών προσπαθειών για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ 7 πόντους πέτυχε ο Βεζένκοφ, 6 ο Κουφός και από 5 οι Έλις, Σλούκας, μέχρι το ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ 12-21 έστειλε τους Πειραιώτες στο +13, 31-44, στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος εξελίχτηκε σε «μονόλογο» του Ολυμπιακού. Σε αυτό το διάστημα ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 12 πόντους και η ομάδα του Πειραιά είχε επιμέρους σκορ 10-30! Φειδωλός στα λάθη, με σωστές επιλογές και αποτελεσματικότητα, ο Ολυμπιακός έκανε να μοιάζει «μικρή» ομάδα η Βαλένθα. Σαστισμένοι οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου προσπαθούσαν να βρουν αντίδραση, αλλά στον ηλεκτρονικό πίνακα έβλεπαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +33 (40-73). Με μία βολή του Τόμπι και μία του Λαρεντζάκη, στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 41-74.

Ακόμη και σε αυτήν την εξαιρετική, έως τότε βραδιά, όμως ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ξεφύγει από τις τάσεις αυτοχειρίας που παρουσίαζε καθ΄ όλη τη διάρκεια της σεζόν. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα... νόμιζαν πως είχε τελειώσει το παιχνίδι, χαλάρωσαν και τα... έκαναν όλα ανάποδα εν συγκρίσει με τις 3 πρώτες περιόδους. Το αποτέλεσμα ήταν να αδράξει την ευκαιρία η Βαλένθια, όπως φαίνεται και από το επί μέρους σκορ 38-14 των Ισπανών στην 4η περίοδο. Η Βαλένθια επέστρεψε από το -33 στο -8, για το 71-79, με εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά, αλλά οι Βεζένκοφ, Σπανούλης και Λαρεντζάκης απέτρεψαν ένα... unhappy end στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88

Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Ζαμοίσκι (Πολωνία), Βικλίτσκι (Τσεχία)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Χάουμε Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 10 (2), Πρέπελιτς 12 (2), Πραντίγια, Λαμπεϊρί 8 (2), Βαν Ρόσομ 8 (1), Τόμπι 4, Κάλινιτς 8 (1), Ντούμπλιεβιτς 2, Μπίμπες 4 (1), Σαν Εμετέριο 11 (3), Ουίλιαμς 2, Σάστρε 10 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 8 (1), Σπανούλης 4, Σλούκας 8 (2), Βεζένκοφ 19 (3), Πρίντεζης 18 (3), Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Κουφός 8, Έλις 11, ΜακΚίσικ 4.