Σάββατο, 03 Απρίλιος 2021 23:05

ΑΕΚ - Λαύριο 94-97: Τρίτωσε το καλό για την ομάδα-έκπληξη της σεζόν (βίντεο)

Την τρίτη του νίκη επί της ΑΕΚ σε ισάριθμους αγώνες στη σεζόν 2020/21 πανηγύρισε το Λαύριο, που επικράτησε και στο ΟΑΚΑ (97-94) για να παραμείνει στην κορυφή της Stoiximan Basket League.

Τρεις φορές την αντιμετώπισε φέτος, τρεις φορές τη νίκησε! Το Λαύριο απολαμβάνει να παίζει με την ΑΕΚ, την οποία κέρδισε και στο ΟΑΚΑ (97-94) το βράδυ του Σαββάτου (3/4), για να ανέβει στο 15-4 και να μείνει στην κορυφή της Stoiximan Basket League.

Απίθανη εμφάνιση από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη που είναι μακράν της δεύτερης η πιο ευχάριστη έκπληξη της σεζόν, με τους Τάισον Κάρτερ - Βασίλη Μουράτο - Γκλεν Κόζι να κάνουν πράγματα και θαύματα και να δείχνουν τον χαρακτήρα αυτής της παρέας που απολαμβάνει όσο καμία το παιχνίδι.

Στο 14-5 έπεσε η απογοητευμένη από τον αποκλεισμό από το Final Eight του Basketball Champions League ΑΕΚ, που πάλεψε για την "επιβίωσή" της, τα κατάφερε με τους Ντάριλ Μέικον - Κιθ Λάνγκφορντ - Κίνγκσλεϊ Μόουζες στην κανονική διάρκεια, όχι όμως και στην παράταση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ανταγωνιστικό ματς περιμέναμε, ανταγωνιστικό ματς είδαμε από νωρίς στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες δεν είχαν αποτελεσματικότητα στην επίθεση, το σκορ έμεινε σχετικά χαμηλά στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως τόσο η ΑΕΚ, όσο και το Λαύριο πρόσεξαν τη μπάλα. Τα δύο φάουλ και η τεχνική στον Ματσιούλις, σε μόλις 2:13, οδήγησαν τον Λιθουανό στον πάγκο, το 19-15 της περιόδου ήταν αποτέλεσμα των 8/18 σουτ των γηπεδούχων και των 6/14 των φιλοξενούμενων, με την ομάδα του Σερέλη να ακολουθεί, να μένει κοντά και με τους Κάρτερ - Μουράτο να ισοφαρίζει στο 33-33 μετά από τρίποντο του δεύτερου που μπήκε με... περιπέτεια στο καλάθι. Ακόμη κι έτσι, η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (41-36), με τη διαφορά στο ριμπάουντ (22-13) να είναι σημαντική για έναν αγώνα ανάμεσα σε δύο ισόβαθμες ομάδες.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Η ΑΕΚ κρατούσε μια μικρή απόσταση, ο Σερέλης ζητούσε σκορ στον αιφνιδιασμό αλλά δεν το έβρισκε, ακόμη κι έτσι όμως άντεχε. Μείωσε στον πόντο (56-55) με τρίποντο του Γερομιχαλού από τη γωνία στο 27', πέρασε μπροστά με σουτ του Σάβατζ (57-60) και μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα και την ΑΕΚ στα σχοινιά. Μουράτος και Κόζι έγραψαν το 62-71 (επί μέρους 7-23 σε οκτώ λεπτά), ο Κάρτερ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 68-77 στο 35', όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει τη δική τους κουβέντα. Μέικον, Μόουζες, Λάνγκφορντ έτρεξαν ένα 12-0 για το προσπέρασμα (80-77), το Λαύριο απάντησε με δικό του μικρό 0-5 (80-82 στα 48.4"), ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε, όμως ο Ζήσης αστόχησε στο σουτ στην εκπνοή και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Κόζι κι ο Ντέιβις "μίλησαν", με τον δεύτερο να βάζει μεγάλο σουτ για το 85-91, ο Ζήσης μείωσε στον πόντο (90-91), τα double-teams στον Λάνγκφορντ λειτούργησαν, ο Κάρτερ έβαλε δύο μεγάλα καλάθια, ο Μέικον αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, η μπάλα έμεινε όμως στην ΑΕΚ και ο Ζήσης σκόραρε λέι-απ για το 94-95 στα 8.7". Ακολούθησε φάουλ στον Κόζι που έβαλε τις βολές για το 94-97 πριν ο Λάνγκφορντ πάρει το τελευταίο σουτ, βρει σίδερο και δώσει το ματς στους φιλοξενούμενους.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 19 (6/15 δίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέικον 17 (5/6 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 8 (2), Λάνγκφορντ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Ζήσης 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ματσιούλις 1, Μαυροειδής, Μόουζες 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24 (6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 18 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Ντιαλό 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόζι 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάβατζ 6 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 6 (4 ριμπάουντ)

Πηγή: sport24.gr