Τετάρτη, 12 Μάιος 2021 23:10

Παναθηναϊκός - Ιωνικός 102-64: Μόλις σοβαρεύτηκε, το "τελείωσε" (βίντεο)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε μια εύκολη, εν τέλει, νίκη απέναντι στον Ιωνικό (102-64) στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι των playoffs της Stoiximan Basket League.

Μέσα σε δέκα λεπτά (στην τρίτη περίοδο), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθάρισε το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών των playoffs στη Stoiximan Basket League απέναντι στον Ιωνικό (102-64). Οι πράσινοι ήταν εκτός ρυθμού στο πρώτο εικοσάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Άγγελου Τσίκληρα προηγήθηκαν ακόμη και με +11, μετά τη διακοπή του ημιχρόνου όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά, με το τριφύλλι να φτάνει στην τελική επικράτηση.

Το δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών θα γίνει την Παρασκευή 14 Μαΐου στις 17:00 στο κλειστό γήπεδο του Πλάτωνα, ενώ αν χρειαστεί ακόμη ένα, τότε αυτό θα διεξαχθεί την Κυριακή 16 Μαΐου στις 17:00 στο ΟΑΚΑ.

Ο MVP

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν από τρία βράδια, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ήταν ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που έπαιξε στα "κόκκινα" από το πρώτο λεπτό, κάτι που αποτυπώθηκε στο γεγονός πως στο ημίχρονο είχε τους 21/40 πόντους της ομάδας του. Ο αρχηγός του τριφυλλιού έκλεισε το παιχνίδι με 23 πόντους (με 7/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/5 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος στα 22'26'' που βρέθηκε στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Σε μια βραδιά που ο Άγγελος Τσίκληρας είχε στην αποστολή μόλις εννέα παίκτες, ο 1 πόντος του Μουσταφά Μουχαϊμίν ήταν πρόβλημα για τον Ιωνικό. Ο περιφερειακός των κυανόλευκων δεν έβαλε κανένα από τα τέσσερα τρίποντα που πήρε (0/4 τρίποντα), ενώ είχε ακόμη 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλεψίματα σε 25'33''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Όλη η ουσία του αγώνα κρυβόταν σε όσα συνέβησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, τότε που ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάτησε το γκάζι. Οι πράσινοι είχαν 11/17 σουτ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα, αριθμοί που τους βοήθησαν να ξεφύγουν και να "καθαρίσουν" το παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσιάστηκε δίχως ενέργεια και διάθεση να παλέψει στα πρώτα λεπτά του αγώνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Ιωνικός των εννέα παικτών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές συνεργασίες, έβαλαν σουτ και ελέγχοντας τα ριμπάουντ βρέθηκαν αρχικά στο +9 (4-13 στο 5') και εν συνεχεία στο +11 (14-25 στο 11').

Από την άλλη, το τριφύλλι ήταν ασυνεπές στις δύο πλευρές του παρκέ, παρουσιάστηκε άστοχο από την περιφέρεια κι αν δεν είχε τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε τόσο καλή βραδιά, τότε η κατάσταση θα γινόταν ακόμη πιο δύσκολη. Ο αρχηγός των πρασίνων έβαλε 21 πόντους στο πρώτο μέρος κι ήταν η βασική αιτία της ανατροπής σκηνικού που επετεύχθη στα τελευταία λεπτά μέχρι την ανάπαυλα, η οποία βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +1 (40-39). Κι όλα αυτά, παρά τα 3/14 τρίποντα και τα 8 λάθη.

Στο ημίχρονο ήταν σαν να γύρισε ο διακόπτης. Οι πράσινοι επέστρεψαν στο παρκέ ορεξάτοι, με πίεση στην άμυνα και αφορμές να τρέξουν το γήπεδο. Κάτι που τους βοήθησε να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους, κι έχοντας τον Ντίνο Μήτογλου αυτή τη φορά ως αιχμή του δόρατος, να κυριαρχήσουν. Σε τέτοιο βαθμό που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +19 (69-50).

Από εκεί και πέρα, όλα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και πήρε μια άνετη νίκη (102-64), κάνοντας το πρώτο βήμα στα playoffs με φόντο την κατάκτηση του νταμπλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 4 (0/5 τρίποντα), Παπαπέτρου 23 (7/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 9 (1), Σαντ Ρος 2, Μακ 9 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 6, Χεζόνια 7 (1), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 1 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 18 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπεντίλ 12 (2).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Πρίτζετ 11 (1), Χόλογουελ 11 (1), Μουχαϊμίν 1 (0/4 τρίποντα), Χουγκάζ 5, Χόλιφιλντ 12 (4/10 δίποντα, 4/6 βολές), Πετρόπουλος 10 (2), Χατζηκυριάκος 3 (1), Βλάχος, Τολιόπουλος 11 (3/8 τρίποντα).

Πηγή: sport24.gr