Κυριακή, 30 Μάιος 2021 20:40

Aρμάνι Μιλάνο - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 83-73: Σε ιταλικά χέρια το ματς των απογοητευμένων (βίντεο)

Η Αρμάνι Μιλάνο έκλεισε με νίκη την φετινή σεζόν στην EuroLeague επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 83-73 στον μικρό τελικό του Final Four της διοργάνωσης.

Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες έπαιζαν ελεύθερα και. χωρίς κίνητρο, η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που χαμογέλασε και έκλεισε την ευρωπαϊκή της σεζόν με νίκη, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 83-73 στον μικρό τελικό του Final Four της EuroLeague. Με την απογοήτευση και των δύο ομάδων να είναι εμφανής, Ιτούδης και Μεσίνα έδωσαν χρόνο συμμετοχής και στους παίκτες που δεν "φάνηκαν" ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Η Αρμάνι είδε πέντε παίκτες της να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, εκμεταλλεύτηκε την μέτρια εμφάνιση των Ρώσων που είχαν μόλις 11 ασίστ στο ματς και έκλεισε την παρουσία της στην φετινή EuroLeague με θετικό πρόσημο.

Ο αγώνας

Αρμάνι Μιλάνο και ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς ιδιαίτερα πιεστικές άμυνες σε ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα. Με αλλαγές στις αρχικές συνθέσεις των ομάδων, η ΤΣΣΚΑ αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω με πέντε πόντους, γύρισε το ματς υπέρ της και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3. Η Αρμάνι παγίδευσε την ΤΣΣΚΑ με την άμυνά της και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο ημίχρονο με έξι πόντους, τη μεγαλύτερη διαφορά που εξασφάλισε η μία εκ των δύο ομάδων στα 20 πρώτα αγωνιστικά λεπτά.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Αρμάνι πήρε μία διαφορά οκτώ πόντων που... εξανεμίστηκε άμεσα. Οι Ρώσοι έμειναν μέσα στο ματς, ισοφάρισαν και δεν άφησαν του Ιταλούς να ξεφύγουν. Με όπλο την καλή της, ανά διαστήματα, άμυνα η Άρμάνι έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με μόλις τρεις πόντους. Οι παίκτες της Αρμάνι εκμεταλλεύτηκαν την μέτρια επιθετική λειτουργία της ΤΣΣΚΑ, διεύρυναν την διαφορά τους στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν το ματς των... απογοητευμένων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 40-34, 60-57, 83-73.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), ΛεΝτέι 7, Μίτσοβ 14 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μορασκίνι 11 (2), Ρολ 11 (3/3 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 14 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Τσιντσαρόνι, Σιλντς 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπρουκς, Έβανς 1, Χάινς 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος, 3 μπλοκ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (1/5 τρίποντα), Μπολομπόι 8 (4/4 δίποντα), Κομένκο 3 (0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Χίλιαρντ 9 (0/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Ούκοφ 2 (0/3 τρίποντα), Αντόνοφ (0/3 δίποντα), Στρέλνιεκς, Φόγκτμαν 12 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν (0/2 τρίποντα), Σενγκέλια 18 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κουρμπάνοφ 8 (2), Έρικ.

Πηγή: sport24.gr