Δευτέρα, 07 Ιούνιος 2021 21:57

Παναθηναϊκός - Λαύριο 103-74: Εκαναν το 2-1 οι "πράσινοι" με οδηγούς Μπρέι και Μπέντιλ (βίντεο)

Τι Τζέι Μπρέι με 21 πόντους και επτά τρίποντα και Μπεν Μπέντιλ με 28 πόντους σφυροκόπησαν το Λαύριο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει εύκολα τη νίκη (103-74) για το 2-1 στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League.

Η ισοφάριση της σειράς, το περασμένο Σάββατο (5/6), έδωσε ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση στο Λαύριο, ταυτόχρονα όμως τσίγκλησε τον Παναθηναϊκό που επικράτησε στο Game 3 των τελικών (103-74), έκανε το 2-1 και βρίσκεται ένα βήμα μακριά από το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Με τον Τι Τζέι Μπρέι να εκτελεί κατά ριπάς (21 πόντοι, 7/9 τρίποντα), με τον Μπεν Μπέντιλ να παίρνει παραμάζωμα όποιον έβρισκε μπροστά του (28 πόντοι, 10/12 δίποντα, 8/8 βολές) και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να γεμίζει τη στατιστική του για ακόμα μία φορά, οι πράσινοι πήραν με άνεση το θετικό αποτέλεσμα και ελπίζουν ότι με μια παρόμοια εμφάνιση το βράδυ της Πέμπτης (10/6 στις 20:00) θα πανηγυρίσει άλλον έναν τίτλο στην έδρα του αντιπάλου.

Δύσκολο βράδυ για το Λαύριο, που μπήκε δυναμικά στο ματς, πάλεψε όσο μπορούσε, είχε κάποια καλά διαστήματα, που όμως δεν πίεσαν ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό. Από το τελευταίο (47-41) κι έπειτα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έμεινε από δυνάμεις και γνωρίζοντας ότι έχει ήδη τρυπήσει ξανά και ξανά το ταβάνι της, θα παλέψει για την υπέρβαση των υπερβάσεων, για το 2-2, αλλά ακόμη κι αν δεν τα καταφέρει, θα κλείσει τη σεζόν με ένα πλατύ χαμόγελο γι' αυτό το ασύλληπτο ταξίδι.

Ο αγώνας

Με πίεση στη μπάλα και με τέσσερις πόντους στον αιφνιδιασμό το Λαύριο μπήκε καλά στο ματς, πέρασε μπροστά (11-10) στο πέμπτο λεπτό, ανάγκασε τον Παναθηναϊκό σε έξι λάθη στο πρώτο εξάλεπτο και έμεινε κοντά με το τρίποντο του Κάρτερ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου (24-20).

Τα σουτ του Μπρέι (9 πόντοι, 3/3 τρίποντα) έκαναν τη διαφορά, οι πράσινοι κράτησαν ένα προβάδισμα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση την ώρα που οι αντίπαλοί τους είχαν ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Εν τέλει, ο Μπρέι ήταν σπουδαίος και με δύο δικά του περιφερειακά σουτ έγινε το 44-30 του ημιχρόνου που έμοιαζε φυσιολογικό από τη στιγμή που ο Κάρτερ είχε σιγήσει και ο Σερέλης δεν έβρισκε έναν για να τραβήξει το κάρο από τη λάσπη.

Με ένα επί μέρους 3-11 σε δύο λεπτά το Λαύριο μείωσε στους έξι (47-41) στο ξεκίνημα του β' μέρους, για να καλέσει ο Κάτας timeout, να ακουμπήσει τη μπάλα στη ρακέτα και να δει την ομάδα του αρχικά να χτίζει προβάδισμα 14 πόντων (60-46) και στη συνέχεια να κλείνει σε αυτά τα επίπεδα την τρίτη περίοδο (71-57). Ο Μπρέι είχε φτάσει τους 21 από 7/9 τρίποντα, τα κορμιά των γηπεδούχων κοντά στο καλάθι έκαναν τη διαφορά, ο Μπέντιλ δεν είχε αντίπαλο και οι πράσινοι πήγαν με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα, στο 2-1 και στο matchball για άλλο ένα πρωτάθλημα Ελλάδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 21 (7/9 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χεζόνια 3 (1/5 σουτ), Γουάιτ 11 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης, Δίπλαρος 1, Κασελάκης 5 (1), Μήτογλου 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέντιλ 28 (10/12 δίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ), Ντιαλό 11 (3), Ντέιβις 7 (1), Γερομιχαλός 7 (1), Κόζι 11 (3), Σάβατζ 3 (1/5 τρίποντα), Περσίδης 3 (1), Ερμείδης, Ανοσίκε 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 2.
Πηγή: sport24.gr