Τετάρτη, 07 Ιούλιος 2021 16:53

Οι αντίπαλοι ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Λαυρίου, Περιστερίου στο Basketball Champions League 2021/22

Γράφτηκε από τον

Τις αντιπάλους τους στο Basketball Champions League της FIBA, τη σεζόν 2021/22 έμαθαν το μεσημέρι της Τετάρτης (7/7) ο ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ, το Λαύριο και το Περιστέρι.

ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Λαύριο έμαθαν τους αντιπάλους τους για την νέα σεζόν του Basketball Champions League στη φάση των ομίλων, ενώ το Περιστέρι έμαθε και τους αντιπάλους του στα προκριματικά.

Η ΑΕΚ τοποθετήθηκε στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας, ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο και το Λαύριο στο τέταρτο, ενώ το Περιστέρι ξεκίνησε τη διαδικασία του από τον ημιτελικό των προκριματικών, ενώ στην κλήρωση των ομίλων μπήκε στο τέταρτο γκρουπ, όπως όλες οι ομάδες που προέρχονται από τα προκριματικά.

Αναλυτικά οι όμιλοι των ελληνικών ομάδων:

Νίζνι Νόβγκοροντ, Ντιζόν, Μάλαγα, Λαύριο

ΑΕΚ, Σομπαντέλι, Ρίγα, (Τρεβίζο, Λόντον Λάιονς, Μπάκεν Μπίαρς, Λάιντεν, Μονς, Τσόμκσι Μινσκ)

Νίνμπουρκ, ΠΑΟΚ, Γαλατασαράι, Ιγκοκέα

Χάποελ Χόλον, Μπρίντιζι, Νταρουσάφακα, Περιστέρι (αν προκριθεί)

Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Βίλπας (Φινλανδία) - Κλουζ (Ρουμανία). Αν υπερβούν αυτό το εμπόδιο, θα χρειαστεί να παίξουν με τον νικητή του Σπλιτ (Κροατία) / ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) - Φριμπούρ (Ελβετία), με τις δύο τελευταίες ομάδες να παίζουν μεταξύ τους στον πρώτο προκριματικό γύρο, πριν αντιμετωπίσουν τους Κροάτες στα ημιτελικά.

Πρώτος όμιλος: Τενερίφη, Σάσαρι Τενερίφη, Λούντβισμπουργκ, Νικητής 20 (προκριματικά)

Δεύτερος όμιλος: Χάποελ Ιερουσαλήμ, Μανρέσα, Καρσίγιακα, Σταλ Όστρο

Τρίτος όμιλος: Νίζνι Νόβγκοροντ, Ντιζόν, Μάλαγα, Λαύριο

Τέταρτος όμιλος: ΑΕΚ, Σομπαντέλι, Ρίγα, (Τρεβίζο, Λόντον Λάιονς, Μπάκεν Μπίαρς, Λάιντεν, Μονς, Τσόμκσι Μινσκ)

Πέμπτος όμιλος: Νίνμπουρκ, ΠΑΟΚ, Γαλατασαράι, Ιγκοκέα

Έκτος όμιλος: Στράσμπουργκ, Τόφας, Οστάνδη, Νικητής 17 (προκριματικά)

Έβδομος όμιλος: Χάποελ Χόλον, Μπρίντιζι, Νταρουσάφακα, Περιστέρι (αν προκριθεί)

Όγδοος όμιλος: Μπούργκος, Ρίτας Βίλνιους, Μπεσίκτας, Όλντενμπουργκ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ
1. Σαλόν Βίλπας - Κλουζ

2. Τρεβίζο - Λόντον Λάιονς

3. Γιουβέντους - Κάπφενμπεργκ

4. Χάποελ Εϊλάτ - Πάρμα Περμ

5. Σπλιτ - ΑΕΚ Λάρκανα

6. Λάιντεν - Μονς

7. Κάλεβ Κράμο - Σπόρτιγκ

8. Προμετέι - Λέφσκι Λουκόιλ

Ημιτελικός και τελικός

9. Νικητής 1 - Περιστέρι

10. Νικητής 5 - Φρίμπουργκ

11. Νικητής 9 - Νικητής 10 (ο νικητής πάει στον έβδομο όμιλο).

12. Νικητής 2 - Μπάκεν Μπέαρς

13. Νικητής 6 - Τσμόκι Μινσκ

14. Νικητής 12 - Νικητής 13 (ο νικητής πάει στον τέταρτο όμιλο)

15. Νικητής 3 - Μπάμπεργκ

16. Νικητής 7 - Μόρναρ Μπαρ

17. Νικητής 15- Νικητής 16 (ο νικητής πάει στον έκτο όμιλο)

18. Νικητής 4 - Λε Μαν

19. Νικητής 8 - Οπάβα

20. Νικητής 18 - Νικητής 19 (ο νικητής πάει στον πρώτο όμιλο)

Πηγή: sport24.gr

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ