Δευτέρα, 27 Σεπτέμβριος 2021 11:56

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ηττα - αποκλεισμός για τον Αρι Καλαμάτας (φωτό)

Την ήττα με σκορ 63-45 από τους Δαναούς Αργους γνώρισε χθες το μεσημέρι στην Τέντα η γυναικεία ομάδα του Αρι Καλαμάτας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο ματς και για τις δύο ομάδες, οι οποίες θα αναμετρηθούν και στο πρωτάθλημα της Α2.

Ο Αρις ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με σκορ 16-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αργους πήρε διψήφια διαφορά (23-33), την οποία αύξησε στο τρίτο δεκάλεπτο και "κλείδωσε" τη νίκη. Με το -26 ήταν πολύ δύσκολο για την ομάδα του Μιχάλη Μπακογιάννη να επιστρέψει στο ματς και το μόνο που κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν να κατεβάσει τη διαφορά στους 18 πόντους.

Οι Δαναοί έφυγαν δίκαια από την Καλαμάτα με το εισιτήριο της πρόκρισης, με τέσσερις αθλήτριες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων.
Η Δανούση, η Μπακάλη και η Κεχαγιά είχαν από 12, ενώ 11 πόντους σημείωσε η Χρυσοστομίδου. Στον αντίποδα για τον Αρι η Παπαδοπούλου σημείωσε τους περισσότερους πόντους (10) και ακολούθησε η Γκατζιώλη με 8 πόντους.