Δευτέρα, 25 Οκτώβριος 2021 12:06

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 57-74: Εδειξε τα ¨δόντια" της από την πρεμιέρα

Ιδανικό ξεκίνημα για την Καλαμάτα B.C. στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής μπάσκετ.

Η μεσσηνιακή ομάδα μετέτρεψε σε παράταση για έναν ρόλο το χθεσινό ντέρμπι με την Παναχαϊκή, νικώντας μέσα στην Πάτρα με 74-57. Μια νίκη που δείχνει και τις μεγάλες δυνατότητες της ομάδας, που είχε σε μεγάλη μέρα τους Μπούσι και Νάκη.
Ο πρώτος σημείωσε 21 πόντους με έξι τρίποντα και ο Νάκης 20 με 1 τρίποντο, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφερε ο Περρωτής, αλλά και οι υπόλοιποι παίκτες της Καλαμάτας B.C. βοήθησαν για να έρθει αυτή η μεγάλη σε έκταση σκορ νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-25 και πήγαν στο ημίχρονο με +12 (35-47). Στο δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή μείωσαν στους τέσσερις πόντους, αλλά ο Νάκης με 10 σερί πόντους και η καλή άμυνα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 (42-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Αφιερωμένη σε Νώντα και Μπαϊρακτάρη

Η Καλαμάτα B.C. αφιέρωσε τη χθεσινή νίκη στον προπονητή Παύλο Νώντα, που έχασε τον πατέρα του και στο Δημήτρη Μπαϊρακτάρη, που θα απουσιάσει όλη τη σεζόν λόγω τραυματισμού.
"Πρεμιέρα με νίκη εκτός έδρας για την ομάδα μας. Αφιερώνεται στον Παύλο Νώντα, στη μνήμη του πατέρα του, Μιχαήλ, καθώς και στον άτυχο της σεζόν, Δημήτρη Μπαϊρακτάρη, που χάνει την χρονιά λόγω τραυματισμού.
Σας περιμένουμε όλους την επόμενη Κυριακή (31/10, 17:00), στην Τέντα για την αναμέτρηση με τον Γλαύκο", αναφέρει η ανακοίνωση της ομάδας.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μοσχοβάκης 6, Κατοπόδης 6, Τριπολίτης 1, Eφέπουλος 6 (2), Νικολάου 11, Κούτρος 5 (1), Τσουλέας 3 (1), Λυμπερέας 4, Μπαρδάκος 13, Γιόβας 1
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.¨Mπούσι 21 (6), Πολίτης 5 (1), Σαλάι 7, Περρωτής 11, Πέζος 2, Φραγγέας, Νάκης 20 (1), Μπάκας 8.