Δευτέρα, 01 Νοέμβριος 2021 11:06

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΓΛΑΥΚΟΣ 83-76 παρ. (60-60 κ.α): Με ψυχή και πάθος έκανε το 2 στα 2 (φωτό)

Την πρώτη φετινή νίκη στην Τέντα και δεύτερη στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής μπάσκετ πανηγύρισε χθες το βράδυ η Καλαμάτα B.C.

Η μεσσηνιακή ομάδα λύγισε στην παράταση την αντίσταση του Γλαύκου με σκορ 83-76 (60-60 ο κανονικός αγώνας) και έκανε το 2 στα 2 στον πρώτο όμιλο, όπως και ο Αίολος Αγυιάς και ο Εργοτελής, με τους οποίους συγκατοικεί στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Η Καλαμάτα B.C. παρότι βρέθηκε αρκετές φορές πίσω στο σκορ, έβγαλε ψυχή, πάθος και με πρωταγωνιστή το Νάκη στο έξτρα πέντάλεπτο (πέτυχε 11 πόντους) πήρε το ροζ φύλλο, σ' ένα αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε. Ο Νάκης έκανε μεγάλο ματς με 32 πόντους, αλλά δεν ήταν μόνος.

Τρεις ακόμα παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Σαλάι σημείωσε 15 πόντους και οι Περρωτής, Μπούσι από 13.
Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Διαμαντόπουλος, Χουλιάρας, Σταθόπουλος και Παλλαδινός.
Οσον αφορά την διακύμανση, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γλαύκο να έχει προβάδισμα δύο πόντων (35-37), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 46-51, για να κερδίσει η Καλαμάτα το τελευταίο δεκάλεπτο (14-9) και με το σκορ στο 60-60 οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Η Καλαμάτα B.C. πέτυχε σε πέντε λεπτά 23 πόντους, όσους δεν είχε σημειώσει σε κανένα δεκάλεπτο και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη.