Παρασκευή, 01 Αύγουστος 2014 15:58

Στους "4" του Ευρωπαϊκού οι Εφηβοι της Ελλάδας με νέα νίκη επί της Ιταλίας (85-68)

Στους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ικόνιο προκρίθηκε η εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων. Η ελληνική ομάδα νίκησε στον σημερινό προημιτελικό την Ιτλαία με 85-68 και θα αντιμετωπίσει αύριο (18:30) στους «4» τη Σερβία (83-67 της Λιθουανίας).

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-39, 53-58, 68-85.

Με σερί 6-0 η εθνική προηγήθηκε 9-5 στα μισά της πρώτης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα με σερί 9-0 έφτασε το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (9-20, 17΄΄ πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου. Από την πλευρά της, η «σκουάντρα ατζούρα» αντεπιτέθηκε και μείωσε στο -2 (23-25) στο 15΄, αλλά η ελληνική ομάδα δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο, ενώ «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενη με 39-33, σκορ που διαμόρφωσε ο Φλατσαντόρι στην εκπνοή του δευτέρου δεκαλέπτου. Η εθνική επέβαλε το ρυθμό της στην τρίτη περίοδο και «εκτόξευσε» το υπέρ της προβάδισμα στο +16 (41-57), 2.5 λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, ωστόσο οι «ατζούρι» επέστρεψαν και ισοφάρισαν 59-59 στο 32΄. Ακόμη και τότε, όμως, η εθνική δεν επέτρεψε στην Ιταλία να περάσει μπροστά, ενώ με σερί 8-0 το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε 70-61 στο 34΄. Ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε με τρίποντο «αέρα» 10 πόντων στην ελληνική ομάδα (75-65), τρία λεπτά πριν το τέλος, ενώ η εθνική «άνοιξε» κι άλλο τη διαφορά, η οποία με τρίποντο του Σταμάτη έφτασε στη μέγιστη τιμή των 19 πόντων (85-66), 31 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Οι συνθέσεις:

ΙΤΑΛΙΑ (Αντρέα Καπομπιάνκο): Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλατσαντόρι 11, Μάσκολο, Νουοχουότσα 3, Κατσάτσε 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8, Μουράτος 12 (1), Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2), Παπαγιάννης 14, Χαραλαμπόπουλος 20 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ).

ΠΗΓΗ:ΑΠΕ-ΜΠΕ