Δευτέρα, 29 Νοεμβρίου 2021 12:54

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ 85-80: Κέρδισε και τον πρωτοπόρο με φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο (φωτό)

Στάση... Καλαμάτα για τον Αίολο Αγυιάς.

Ο μέχρι πρότινος πρωτοπόρος και αήττητος στον 1ο όμιλο της Γ' εθνικής μπάσκετ γνώρισε χθες την ήττα στην Τέντα με 85-80 από την Καλαμάτα B.C, που είναι πλέον η μοναδική ομάδα που συνεχίζει αήττητη. Και αυτό γιατί και ο Εργοτέλης ηττήθηκε στην Κυπαρισσία από τον Δίωνα.

Η Καλαμάτα B.C. μετρά τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, αλλά δεν βρίσκεται στην πρώτη θέση, καθώς έχει ένα ματς λιγότερο, αυτό με τον Εργοτέλη για την 4η αγωνιστική που αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην κρητική ομάδα.

Η ομάδα του Παύλου Νώντα δείχνει φέτος ικανή για μεγάλα πράγματα και χθες έσπασε το αήττητο των Πατρινών, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Περρωτή, Μπούσι, Σαλάι και Νάκη.
"Κλειδί" για την επικράτηση των γηπεδούχων ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν πέτυχαν 28 πόντους και δέχτηκαν 14. Ετσι πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων (48-39). Σε αυτό το διάστημα σημείωσαν μάλιστα έξι τρίποντα!

Η Καλαμάτα B.C. διατήρησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα, με τον Αίολο να κυνηγά μετά το πρώτο δεκάλεπτο συνεχώς το σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 20-25, 28-14, 16-16, 21-25
Διαιτητές: Καραβίτσης, Τσάτσης
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C (Νώντας): Χατζηαγγέλου 3 (1), Μπούσι 20 (4), Πολίτης 2, Σαλάι 18 (5), Περρωτής 23, Πέζος 6 (1), Φραγγέας, Νάκης 13 (1), Μπάκας.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 13 (1), Βουρνάς 16, Γιαννικόπουλος 6, Θανόπουλος 17 (4), Παπαβασιλόπουλος 6, Μαναβόπουλος 6, Καλλής 8 (1), Αγγελακόπουλος 6 (2), Θεοδωρόπουλος 2, Βορβότσης 4.