Τρίτη, 07 Δεκέμβριος 2021 14:00

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εντός έδρας ήττα από Ηλιούπολη για τον Αρι Καλαμάτας

Την ήττα από τη δυνατή Ηλιούπολη γνώρισε την Κυριακή το μεσημέρι στην Τέντα ο Αρις Καλαμάτας, για την 6η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Α2 μπάσκετ γυναικών.

Η μεσσηνιακή ομάδα ηττήθηκε με σκορ 29-54 και με 8 βαθμούς ισοβαθμεί στην 6η θέση με τον Αιγέα Χίου. Αντίθετα οι φιλοξενούμενες ανέβηκαν στη δεύτερη θέση και απέχουν μόλις ένα βαθμό από τον πρώτο Εύνικο.

Η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και στο δεκάλεπτο είχε σκοράρει 20 πόντους, ενώ δέχτηκε μόλις δύο.
Ο Αρις βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια νούμερα (14-30). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ηλιούπολη αύξησε περισσότερο τη διαφορά και έφθασε εύκολα στο διπλό.
Διαιτητές: Καμήτσος-Θεοδοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 2-20, 14-30, 20-45, 29-54
ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Μπακογιάννης): Ευτυχιάκου 3, Παπαδημητρίου 4, Χρονοπούλου, Κυριακοπούλου, Μπρεζεράκου 2, Μπούζα 4, Χονδρουδάκη 8, Σούτα 4, Παπαδοπούλου 2, Φραγγέα, Αντωνοπούλου 2.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Φεξής): Καραλή 8, Ζαροκώστα 2, Θεοδώρου 8, Πρίφτη 14, Τσαγκαροπούλου 6, Σλούκα 4, Κορρέ, Νικολαΐδη, Λιγνού 1, Γκουζέλου 3, Διαμαντοπούλου 2, Αλεξιά 6.