Δευτέρα, 28 Φεβρουάριος 2022 14:00

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 57-58: Απίστευτη ήττα στο φινάλε (φωτό)

Δικό της ματς έχασε χθες στην Τέντα η Καλαμάτα B.C., καθώς προηγήθηκε του Εργοτέλη με διψήφια διαφορά στο 26' (38-28) και με εννέα πόντους (56-47) δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού όμως, πέτυχε μόνο ένα πόντο και δέχτηκε 11 με συνέπεια να ηττηθεί με σκορ 57-58 και να απομακρυνθεί από την κορυφή του πρώτου ομίλου της Γ' εθνικής μπάσκετ.
Ο Εργοτέλης πήρε μάλιστα τη νίκη με τρίποντο του Μαϊστρέλη στην τελευταία φάση του ματς και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χάσει νωρίτερα έξι βολές!
Για την ακρίβεια στα δύο τελευταία λεπτά είχαν μία στις 8 βολές (ευστόχησε μόνο ο Μπάκας). Συγκεκριμένα, στα 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 57-55, ο Πολίτης αστόχησε σε δύο βολές, Ο Εργοτέλης δεν βρήκε στόχο στην επίθεση και στα 21 δευτερόλεπτα η Καλαμάτα B.C. κέρδισε πάλι φάουλ και δύο βολές με τον Τσέλλο όμως να αστοχεί και στις δύο.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και αφού παρέμενε το 57-55. Αυτή τη φορά ήταν ο Πέζος που εκτέλεσε δύο βολές, χωρίς όμως να ευστοχήσει σε καμία και σε "νεκρό χρόνο" ο Μαϊστρέλης πάγωσε την Τέντα, χαρίζοντας στον Εργοτέλη ένα ανέλπιστο διπλό.
Για την Καλαμάτα B.C. ήταν η αισθητή η απουσία του Μπούσι, που δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού,
Το ματς διαιτήτευσαν οι Λεβεντάκος και Χρόνης.
Τα δεκάλεπτα: 12-12, 28-23, 39-41, 57-58
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C (Νώντας): Χατζηαγγέλου 4, Τσέλλος 8 (2 τρ.), Πέζος 7 (1 τρ,), Πολίτης, 9 (1 τρ.) Σάλαι 10 (1 τρ.), Καλογερόπουλος 3, Περρωτής, 4, Μαυροειδής, Νάκης 8 )1 τρ.), Μπάκας 4
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 3, Μαϊστρέλης 16 (4 τρ.), Μανιάδης 5, Χριστοδούλου, Γιαννακόπουλος, Χαμηλάκης, Καραλής 19 (5 τρ.), Γουμενάκης 2, Μπούμπαρης 13.