Δευτέρα, 14 Μαρτίου 2022 11:40

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 74-42: Ηττα χωρίς αντίσταση από τον πρωτοπόρο

Τη χειρότερη ίσως φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε χθες στην Πάτρα η Καλαμάτα B.C., με συνέπεια να ηττηθεί με 32 πόντους διαφορά από τον πρωτοπόρο στον πρώτο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ Αίολο Αγυιάς.

Το τελικό 74-42 μαρτυρά και την εικόνα της αναμέτρησης στο κλειστό γυμναστήριο της Παναγίας Αλεξιώτισσας. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο. Μετά το 18-15 του πρώτου δεκαλέπτου, ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 16 πόντων (36-20). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος πέτυχε 20 πόντους και δέχτηκε μόνο εννέα και με το σκορ στο 56-29 δεν μπορούσε πλέον η Καλάμάτα B.C. να επιστρέψει στο ματς. Η διαφορά ανέβηκε μάλιστα περισσότερο στην τελευταία περίοδο (74-42). Πρώτος σκόρερ για τον Αίολο ήταν ο Παπαβασιλόπουλος με 20 πόντους, ενώ από τη μεσσηνιακή ομάδα 10 πόντους είχε ο Σαλάι.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-20 (ημ.), 56-29, 74-42
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Βουρνάς 10, Θανόπουλος 8 (1), Παπαβασιλόπουλος 20 (2), Μαναβόπουλος 9, Γοργότσης 12, Χατζόπουλος 7, Γιαννικόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 2, Βαλαής 2, Πουλάκη, Δαραμούσκας, Κάλλης 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Παύλος Νώντας): Χατζηαγγέλου, Τσέλος, Μπούσι 4, Πέζος 3 (1), Πολίτης 4, Σαλάι 10 (1), Περρωτής 2, Καλογερόπουλος 5 (1), Μαυροειδής 4, Φραγγέας 2, Νάκης 5 (1), Μπάκας 3.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ

Κύμα αναβολών στην 14η αγωνιστική

Μόνο ένα παιχνίδι έγινε την Κυριακή για την 14η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Γ’ εθνικής. Αυτό του Αίολου Αγυιάς με την Καλαμάτα B.C., στο οποίο οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το εντυπωσιακό 74-42. Ο αγώνας του Δίωνα Κυπαρισσίας με τον Εργοτέλη στην Κρήτη αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού, ενώ για τον ίδιο λόγο δεν έγινε και τα ματς Σφήκα Αμαλιάδας – Παναχαϊκή, Γλαύκος – Διαγόρας Ρόδου – και ΣΔΥ Τρίπολης – Ηφαιστος/ Αχιλλέας. Το ματς του ΣΔΥ Τρίπολης με τον Ηφαιστο/ Αχιλλέα έχει οριστεί να διεξαχθεί στις 23 Μαρτίου και του Γλαύκου με τον Διαγόρα Ρόδου στις 5 Απριλίου. Η Ομοσπονδία θα ορίσει τις επόμενες μέρες και τα υπόλοιπα δύο εξ αναβολής παιχνίδια.

10.. Δίων Κυπαρισσίας 16
* Δύο αγώνες λιγότερους έχουν Γλαύκος και Δίων Κυπαρισσίας.
* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Σφήκα Αμαλιάδας, Παναχαϊκή, Διαγόρας Ρόδου, Εργοτέλης, ΣΔΥ Τρίπολης και Ηφασιτος/ Αχιλλέας.