Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2022 18:20

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττα στην παράταση για τον Δίωνα στο Λίντο, 75-73 από Εργοτέλη

Πολύ κοντά σε ένα μεγάλο διπλό που θα του εξασφάλιζε ουσιαστικά την παραμονή στη Γ' εθνική μπάσκετ έφτασε πριν λίγο ο Δίων Κυπαρισσίας...

Η Τριφυλιακή ομάδα έχασε με 75-73 από τον Εργοτέλη στο Λίντο, σε εξ' αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ' εθνικής που κρίθηκε στην παράταση. Ο Δίωνας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και κοίταξε στα μάτια την τρίτη ομάδα της βαθμολογίας, όμως οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος του στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Το ημίχρονο έληξε με 33-29 υπέρ της Ηρακλειώτικης ομάδας, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε η ομάδα της Κυπαρισσίας ήταν μπροστά στο σκορ με 62-68. Στη συνέχεια όμως “βραχυκύκλωσε” επιθετικά, αλλά 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κρατούσε το προβάδισμα (65-68) για να οδηγηθεί τελικά το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι πέτυχαν έξι πόντους και δέχτηκαν 4, παίρνοντας έτσι τη νίκη.
Δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 53-53, 69-69 (κ.α.), 75-73 παράταση
Διαιτητές: Κοτσίρης, Σίμας
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος17(5), Αθανασιάδης3(1), Γουμενάκης11(2), Μαχαιριανάκης19(1), Μπούμπαρης8, Μανιαδής, Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακοπουλος10, Χαμηλάκης, Καραλής7.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης): Κωνσταντινόπουλος 3, Γιαννόπουλος Η., Κλεφτάκης 2, Οικονόμου 12, Καμαρινός 21(4), Τζαγισβίλι 10(1), Καραγιαννίδης16(2), Γιαννόπουλος Χ., Πολιτόπουλος15(4).

Η ομάδα του Χρηστου Μυριούνη εξακολουθεί πάντως να κρατά την τύχη στα χέρια της και θα τα δώσει όλα για τη νίκη στο νέο εκτός έδρας ματς την Κυριακή με την Παναχαϊκή, για την προτελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου.