Δευτέρα, 09 Μαϊος 2022 13:01

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Ο φορμαρισμένος Πολύβιος νίκησε την πρωτοπόρο Καλαμάτα '80!

Την εντυπωσιακή του πορεία στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνέχισε ο Πολύβιος, καθώς υποχρέωσε το Σάββατο στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα την πρωτοπόρο Καλαμάτα '80 με σκορ 63-68.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης πέτυχε την 11η σερί νίκη στο πρωτάθλημα, με την οποία μείωσε στον ένα βαθμό διαφορά από την Καλαμάτα '80 που έχει τρεις ήττες το τελευταίο διάστημα (οι άλλες δύο εκτός έδρας από Γ.Σ. Γαργαλιάνων και Γ.Σ. Μεσσήνης). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 23-16 στο δεκάλεπτο, ενώ πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά τεσσάρων πόντων (35-31). Στο δεύτερο μέρος, ο Πολύβιος έσφιξε την άμυνά του και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να προηγηθεί με τρεις πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (47-50).
Στο τελευταία δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν και την αστοχία των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών και πήραν τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Τσιμπούρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16 (Α’), 35-31 (Β’), 47-50 (Γ’), 63-68 (Δ’).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας): Χρονόπουλος 9(1), Γεωργουλάκος 5, Αλεξανδρόπουλος 8(1), Μαθιόπουλος 2, Μουργής 14(1), Παναγιωτόπουλος 1, Κομπότης 2, Παυλόπουλος 18, Μήλας 4.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Τζιουβέλης 20(4), Τρυφωνόπουλος 10(3), Σιαμπής, Θεοδωρόπουλος, Κωτσόπουλος 2, Τσικούρης 7, Γεωργανάς 13, Σιαμπάνης, Κυριακόπουλος 6, Κουτίβας 10.

Νέο ενδιαφέρον στην κορυφή

Η νίκη του Πολύβιου στην Τέντα επί της Καλαμάτας '80 δίνει νέο ενδιαφέρον στην κορυφή, καθώς Γ.Σ. Γαργαλιάνων και Γ.Σ. Μεσσήνης πλησίασαν στους 2 βαθμούς την κορυφή, ενώ ο Πολύβιος απέχει ένα βαθμό και ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το φινάλε.
Ο τίτλος βέβαια θα κριθεί στα πλέι οφ μετά τη λήξη της κανονικής σεζόν, στα οποία θα συμμετάσχουν οι τέσσερις πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα. Ο Γ.Σ. Μεσσήνης νίκησε το Σάββατο στην Τρίπολη με 74-67 τον Πάνα Κανδήλας, ενώ η ομάδα των Γαργαλιάνων κέρδισε εύκολα στο γήπεδό της με 76-48 τον Πελασγό. Ο Σπαρτιατικός νίκησε εκτός με 69-55 τον Αρκαδικό.
Η 20ή αγωνιστική ολοκληρώθηκε χθες βράδυ με τον Πάμισο να παίρνει μεγάλη νίκη στην Τέντα επί του Πρωτέα με 64-44. Επίσης η Σπάρτη νίκησε εκτός έδρας τον καταδικασμένο σε υποβιβασμό Ευκλή με 55-46. Πάμισος και Σπάρτη μάχονται για την αποφυγή της δεύτερης θέσης που οδηγεί στην πιο κάτω κατηγορία, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.