Κυριακή, 31 Αύγουστος 2014 23:03

Δεύτερη νίκη για την εθνική ομάδα μπάσκετ, 82-70 τις Φιλιππίνες

Το θέαμα μπορεί να περιορίστηκε για την Εθνική Ανδρών στη 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας, αλλά όχι και η ουσία με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να επικρατεί με σβηστές τις μηχανές 82-70 των Φιλιππίνων και να κάνει το «δύο στα δύο» στον Β' όμιλο.

Οι Έλληνες διεθνείς πήραν τη νίκη από την άμυνα, καθώς στην επίθεση η ευστοχία δεν ήταν με το μέρος τους σήμερα (5/22 τρίποντα, 28/65 σουτ εντός πεδιάς) . Κορυφαίος της Ελλάδας ο Γιώργος Πρίντεζης με 25 πόντους (ρεκόρ με την Εθνική), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιάννης Μπουρούσης με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (12π.-10ρ.). Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής το Πουέρτο Ρίκο (1/9, 21:00). Από τις Φιλιππίνες, που μετρούν πλέον δύο ήττες, ξεχώρισε ο ΝΒΑερ Αντρέι Μπλάτς (Μπρούκλιν Νετς) με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.
Η εθνική  προσπάθησε να χτυπήσει μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με τους Μπουρούση και Πρίντεζη να δίνουν σημαντικές λύσεις. Ωστόσο, ο Μπλατς κρατούσε τις Φιλιππίνες μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 7-8 στο 5ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο η φροντ λάιν του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος πάτησε... γκάζι, η άμυνα ζώνης έσφιξε και με επιμέρους σκορ 10-0 η εθνική βρέθηκε στο +11 (7-18) για να μπει στη δεύτερη περίοδο στο με διψήφια διαφορά (10-20).
Μέχρι το ημίχρονο η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να ελέγξει το δαιμονιώδη ρυθμό των αντιπάλων, ενώ εν αντιθέσει με εχθές η ευστοχία της γύρισε την... πλάτη (11/28 σουτ εντός πεδιάς, με 1/10! τρίποντα). Ο Κατσικάρης ανακάτεψε την τράπουλα, έπαιξε ακόμη και με τρία γκαρντ (Καλάθης, Ζήσης, Σλούκας), αλλά και πάλι το επιθετικό ξέσπασμα δεν ήρθε. Την ίδια στιγμή οι Φιλιππίνες βρήκαν τους διαδρόμους προς το ελληνικό καλάθι, μείωσαν ακόμη και στους -8 (27-35 στο 19'), αλλά τα σωστά αντανακλαστικά των Σλούκα και Πρίντεζη κράτησαν για την εθνική το +10 (27-37) μέχρι το ημίχρονο.
Ο Πρίντεζης συνέχισε να τροφοδοτείται στην ελληνική επίθεση και στο τρίτο δεκάλεπτο και η εθνική δεν άργησε να ξεφύγει με 17 πόντους. Ωστόσο, η αδυναμία της ελληνικής άμυνας να περιορίσει τον Μπλατς έφερε προς στιγμή αναστάτωση στο ελληνικό στρατόπεδο, όταν ο τελευταίος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Και πάλι όμως η επιλογή του Κατσικάρη να παίξει με έναν κλασικό γκαρντ (Καλάθη) και να ψηλώσει το σχήμα έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα με τους Έλληνες διεθνείς να εκτοξεύουν τη διαφορά στους +16 (38-54 στο 27) για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 45-58.
Οι Φιλιππίνες προσπάθησαν για την έκπληξη στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, μείωσαν και πάλι στους -10 (50-60), αλλά η κυριαρχία του Μπουρούση στα ριμπάουντ, η άψογη συνεργασία του με τον Πρίντεζη και το τρίποντο-ανάσα του Βασιλειάδη έδωσαν στην εθνική ένα... μαξιλαράκι ασφαλείας των +15 πόντων (50-65), το οποίο ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ελλάδα τη δεύτερη νίκη.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Σίμπελ (Καναδάς), Αλαμίρι (Κουβέιτ)
Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-37, 45-58, 70-82
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Βίνσεντ Ρέγες): Αλαπάγκ 3 (1), Τενόριο 3 (1), Τσαν 3 (1), Ουίλιαμ 5 (1), Ντέιβιντ 2, Ντε Οκάμπο 4, Νόργουντ 5 (1), Μπλατς 21, Φαγιάρδο 10, Νταλιστάν 5 (1), Αγκιλάρ 2, Πίνγκρις 7.
ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 8, Βασιλειάδης 6 (2), Καλάθης 9 (1), Παπανικολάου 9, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 5 (1), Αντετοκούνμπο 3, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 25 (1).