Τρίτη, 24 Μάιος 2022 20:03

«Σκότωσε» τον Κολοσσό σε ματσάρα και πέρασε στα ημιτελικά η απίθανη Λάρισα! (βίντεο)

Σπουδαία επιτυχία για τη Λάρισα, που επικράτησε 83-82 του Κολοσσού στην παράταση και πέρασε στα ημιτελικά του ελληνικού πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Λάρισα, η οποία επιβλήθηκε 83-82 του Κολοσσού στην παράταση και «σκούπισε» την ομάδα της Ρόδου (2-0)!
Έτσι, οι Θεσσαλοί προκρίθηκαν στα ημιτελικά του ελληνικού πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία τους!
Η ομάδα του Τακιανού ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε στο -9 δύο λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά έδειξε χαρακτήρα κι έφτασε στην ανατροπή.
Κορυφαίοι για τη Λάρισα -που πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στην παράταση- οι Μάριτς (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Μούντι (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Ζάρας (18 πόντοι)!
Από την άλλη, για τους «νησιώτες» ξεχώρισαν οι Τιλί (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ποτ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ ο Φλόιντ πέτυχε 23 πόντους, όμως ήταν υπερβολικά άστοχος (4/16 σουτ) κι έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου.

Το ματς
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν… φουριόζοι το παιχνίδι και προηγήθηκαν 10-2 στο πρώτο τρίλεπτο, την ώρα που οι παίκτες της Λάρισας είχαν κάκιστες επιλογές στην επίθεση. Με δύο διαδοχικά τρίποντα από Μομίροφ και Τιλί, οι Ροδίτες εκτοξεύτηκαν στο +12 (6-18 στο 7’). Κρουμπάλι και Μούντι κουβάλησαν την ομάδα του Τακιανού, που έτρεξε 8-0, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-20.
Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα και στη δεύτερη περίοδο, με τον Φλόιντ να φέρει τους «νησιώτες» στο +10 (16-26 στο 12’). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά και βρήκαν λύσεις επιθετικά, με συνέπεια να τρέξουν 15-5 και να ισοφαρίσουν (31-31 στο 18’). Παρ’ όλα αυτά, το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Καντζούρη να έχει μικρό προβάδισμα (32-35).
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, με τους «θαλασσί» να διατηρούνται στην πρωτοπορία (42-47 στο 23’). Η Λάρισα αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (49-50 στο 27’), αλλά οι Φλόιντ και Σλαφτσάκης απάντησαν: με επιμέρους 9-2, έστειλαν την ομάδα τους στο +8 (51-59 στο 29’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλούς να ρίχνουν τη διαφορά στο -5 (54-59).
Στην αφετηρία της τέταρτης περιόδου, οι παίκτες του Κολοσσού εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και με τον Ποτ να εκτελεί, ξέφυγαν με +7 (58-65 στο 34’). Με λέι-απ του Μαργαρίτη, η ομάδα του Καντζούρη απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (61-70 στο 38’) κι έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με σερί 7-0 πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (68-70 στα 67’’).
Από ‘κει και πέρα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών, με τον Τιλί να έχει 1/2 από τη γραμμή (68-71 στα 24’’). Ο Μούντι μείωσε (70-71), ενώ ακολούθησαν 1/2 βολές του Φλόιντ (70-72 στα 13’’). Η τελευταία επίθεση ανήκε στους Θεσσαλούς, που ισοφάρισαν με πολύ δύσκολο καλάθι του Μούντι, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση (72-72).
Στην εκκίνηση του έξτρα πεντάλεπτου, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (!), ενώ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και απομακρύνθηκαν με +3 (81-78 στο 43’). Ο Κολοσσός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και δεν τα παράτησε.
Με 2/2 βολές του Οικονομόπουλου, οι Ροδίτες μείωσαν στον πόντο (83-82 στα 16’’) και ανέκτησαν τις ελπίδες τους. Ακολούθησε το λάθος του Μούντι, ωστόσο ο Φλόιντ και ο Μομίροφ αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ… νίκης, με το ροζ φύλλο -και κατ’ επέκταση η πρόκριση- να καταλήγει στα χέρια των παικτών της Λάρισας (83-82).
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72, 83-82 (παρ.).
ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 10 (2/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Ζάρας 18 (4/9 τρίποντα), Καράμπελας 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μάριτς 16 (4/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 15 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (6/7 βολές), Γκριν, Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 4 (7 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ 5 (1), Γουίλιαμς 6 (1), Τιλί 13 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 1, Ποτ 13 (4/5 δίποντα, 6 ασίστ), Πράπας, Μαργαρίτης 7 (1), Μίλερ 6 (5 λάθη), Φλόιντ 23 (4/13 δίποντα, 15/17 βολές, 4 λάθη), Σλαφτσάκης 6, Οικονομόπουλος 2.