Τετάρτη, 03 Σεπτέμβριος 2014 22:54

Διατήρησε το αήττητο η εθνική, 76-65 την Κροατία

Το αήττητο της Εθνικής Ανδρών στον Β' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας καλά κρατεί. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε άνετα 76-65 της Κροατίας, για την 4η αγωνιστική, έκανε το «4 στα 4» με επίδειξη δύναμης και αύριο παίζει για την κορυφή απέναντι στην Αργεντινή (23:00).

Στον αντίποδα, οι Κροάτες με 2 νίκες - 2 ήττες, τα παίζουν όλα για όλα αύριο απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65

Η Κροατία κατάφερε να ανακόψει στο πρώτο δεκάλεπτο τους αιφνιασμούς της εθνικής, η οποία έψαχνε απεγνωσμένα το τρίποντο (0/4). Και πάλι όμως οι παίκτες του Ρέπεσα δεν κατάφεραν να σηκώσουν κεφάλι στο σκορ και αυτό χάρη στους Πρίντεζη και Μπουρούση, οι οποίοι πέρασαν το παιχνίδι μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και κάθε φορά που ερχόταν η ισοφάριση έδιναν τις λύσεις. Οι Κροάτες ισοφάρισε σε 6-6 στο 4', αλλά σε ένα τρίλεπτο οι διεθνείς έτρεξαν σερί 6-0 και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (12-6). Λαφαγιέτ από τα 6.75 και Σιμον μάζεψαν και πάλι τη διαφορά για να αναλάβει και πάλι δράση η ελληνική φροντ λάιν (Μπουρούσης, Καϊμακόγλου) και να κρατήσει το προβάδισμα για την εθνική (16-14 στο 10΄).

Η εικόνα της ελληνικής ομάδας, πάντως, άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ζήσης και Καϊμακόγλου «εκτέλεσαν» από τα 6.75, ο Μπουρούσης κυριάρχησε στα ριμπάουντ (έφτασε τα 7) και με την ελληνική άμυνα να «πνίγει» τους αντιπάλους (9 λάθη η Κροατία, 5 κλεψίματα η εθνική) η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έτρεξε επιμέρους σκορ 20-9 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23).

Μάλιστα, από το 21-19 στο 13' η εθνική κράτησε τους Κροάτες χωρίς καλάθι για περίπου 5 λεπτά και με σερί 11-0 έγραψε το 32-19. Στα αξιοσημείωτα της εξαιρετικής ελληνικής άμυνας οι μόλις 4 πόντοι του Μπογκντάνοβιτς, τη στιγμή που ο σούτινγκ γκαρντ των Νετς έχει μέσο όρο 19 στο Μουντομπάσκετ.

Η άμυνα στο παιχνίδι της εθνικής συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο, κρατώντας τους Κροάτες στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου στους 2 πόντους, τη στιγμή που Παπανικολάου και Πρίντεζης συνέχισαν να κερδίζουν τις μάχες κοντά στο καλάθι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (44-25 στο 26').

Ωστόσο, λίγο το rotation του Κατσικάρη, που άλλαξε τις ισορροπίες στην άμυνα του Μπογκντάνοβιτς, λίγο η εμμονή των Ελλήνων από τα 6.75 (μόλις 3/17 τρίποντα) έφεραν προς στιγμή την...αναστάτωση. Οι Κροάτες με τον Μπογκντάνοβιτς να πετυχαίνει 12 πόντους σε αυτό το διάστημα έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-14 και μείωσαν σε 49-39, για να διαμορφώσει ο Σλούκας το σκορ τρίτου δεκαλέπτου 51-39.

Στην τελευταία περίοδο η εθνική επικέντρωσε τις επιθέσεις και πάλι μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με τους Αντετοκούνμπο, Βουγιούκα να διαπρέπουν, ο Καϊμακόγλου (6 σερί πόντοι) έδωσε και λύσεις από τα 6.75 και η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι στους +15 (60-45).

Οι Κροάτες προσπάθησαν με άμυνα ζώνης να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά ο Μπουρούσης κοντά στο καλάθι και οι Παπανικολάου, Καλάθης από τα 6.75 κράτησαν τη διψήφια διαφορά και οδήγησαν την εθνική εκ τους ασφαλούς στη νίκη με 76-65.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Έιλεν (Αυστραλία), Ρόκα (Πορτογαλία)

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 13 (10ρ.), Ζήσης 3 (1), Βασιλειάδης 3 (1), Καλάθης 9 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 14, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 14 (2), Αντετοκούνμπο 2, Βουγιούκας 6, Πρίντεζης 8.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιασμίν Ρέπεσα): Τόμιτς 9, Λαφαγιέτ 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 20 (3), Σάριτς 10 (1), Ρούντες 6 (2), Ούκιτς 6 (1), Σιμόν 6 (1), Μαρκοτα, Ζόριτς.