Δευτέρα, 19 Σεπτέμβριος 2022 12:44

ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Ηττα 60-39 από Προμηθέα και αποκλεισμός από το Κύπελλο (φωτό)

Δεν τα κατάφερε ο Αρις Καλαμάτας στον πρώτο επίσημο αγώνα της σεζόν που ήταν για το Κύπελλο Ελλάδας.

Η καλαματιανή ομάδα, που αγωνίστηκε με έχοντας σημαντικές απουσίες, ηττήθηκε το Σάββατο με 60-39 στην Τέντα από τον Προμηθέα Πατρών και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Η ομάδα του Μιχάλη Μπακογιάννη τα πήγε καλά στο α’ ημίχρονο και μάλιστα ήταν μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (19-18). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πατρινές πήραν κεφάλι στο σκορ και βρέθηκαν στο +8 (34-42) στο 30ο λεπτό.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τις γυναίκες του Αρι Καλαμάτας, μιας και πέτυχαν μόλις πέντε πόντους, με συνέπεια να ηττηθούν με 21 πόντους διαφορά (39-60).
Να σημειωθεί πως ο Προμηθέας ανέβηκε φέτος στην Α2 Γυναικών και θα είναι αντίπαλος του Αρι Καλαμάτας στον Α’ όμιλο.

Στη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Προμηθέας Πατρών θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αμιλλα Περιστερίου, που επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 63-44. Τα παιχνίδια της Β’ φάσης έχουν προγραμματιστεί να διεξαχθούν μεθαύριο Τετάρτη.
Διαιτητές: Κουλουμπαρίτσης, Γαραντζιώτης
Τα δεκάλεπτα: 7-5, 19-18, 34-42, 39-60
ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Ευτυχιάκου 13 (2), Μπάκου 4, Ρούτση 4, Ποντίκη, Κυριακοπούλου, Γιαννοπούλου, Παπαδάκη, Παπαδοπούλου 10, Σούτα, Φωτεινάκη 6, Μπρεζεράκου 2.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Αργυροπούλου 9 (1), Ολυμπίου 4, Παυλάκη 11 (3), Στεφανάτου 1, Σταμούλη, Ευσταθίου, Σμυρνιώτη 2, Μιχαλοπούλου 1, Παπαδοπούλου 5, Μαρίνη 9, Δασκουλίδου 7, Τασούλη 11.