Δευτέρα, 26 Σεπτέμβριος 2022 11:55

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ: Νέα πρόκριση με ανατροπή ο Δίων Κυπαρισσίας (φωτό)

Μεγάλη νίκη πρόκριση πήρε χθες ο Δίων Κυπαρισσίας στο κύπελλο Ελλάδας επί της Ελευθερίας Μοσχάτου!

Η Τριφυλιακή ομάδα επικράτησε της ομάδας από το Μοσχάτο με 81-79 στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με σκορ 70-70.
Ετσι ο Δίωνας έκανε το “2 στα 2” στο κύπελλο Ελλάδας, μιας και την περασμένη Τετάρτη είχε νικήσει εκτός έδρας τα Μελίσσια.
Κι όλα αυτά στην παρθενική παρουσία της ομάδας της Κυπαρισσίας στο θεσμό του κυπέλλου.
Το χθεσινό παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη να βρίσκεται πίσω στο σκορ 39-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Μοσχάτου διατηρούσε προβάδισμα έξι πόντων (53-59), ενώ λίγο νωρίτερα είχε προηγηθεί με 13 πόντους διαφορά (44-57).
Ομως ο Δίωνας με επική αντεπίθεση κατόρθωσε να φέρει... τούμπα το ματς, να το φέρει στα ίσια 64-64 λίγο πριν το τέλος, ενώ πέρασε και μπροστά με δύο πόντους (66-64) στο 37’.
Εν τέλει το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (70-70), εκεί που οι γηπεδούχοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και με την συμπαράσταση του κόσμου τους που σχεδόν γέμισε το Κλειστό της Τριφυλιακής πόλης επικράτησαν με 81-79!

Ετσι το... ταξίδι της ομάδας της Κυπαρισσίας στο κύπελλο Ελλάδας συνεχίζεται και την προσεχή Κυριακή 2 Οκτωβρίου θα αντιμετωπίσει και πάλι εντός έδρας την ιστορική Νήαρ Ηστ! Η ομάδα της Καισαριανής νίκησε εύκολα χθες τον Εργοτέλη στην έδρα της με 82-57 και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος για το συγκρότημα του Χρήστου Μυριούνη που θα ψάξει για μία ακόμη υπέρβαση!
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-43, 53-59, 70-70 (κ.α.), 81-79 (παρ.)
Διαιτητές: Λογοθέτης, Θεοδοσόπουλος
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης, Μπουσιούτας): Κίτσος , Κλεφτάκης 3(1), Καμαρινός 24(5), Τζαγισβίλι 5, Κούνας 14, Πολιτόπουλος 3, Μπακολιάς 2,
Κυζιλής, Αγγελόπουλος 7, Ντάκοβιτς 23(3), Γιαννόπουλος.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Γκόντγουϊν 15(1), Κρεμαστούλης 6(2), Ματσούκης 6, Δέλλιος 7, Γεωργιάδης, Γιαμπάνης 16, Μπουρζούκης, Κιούσης 17(2), Κολοφώτης 3(1), Νικολόπουλος, Ζενέλι 5(1).