Δευτέρα, 03 Οκτώβριος 2022 13:08

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ηττα στις λεπτομέρειες από την έμπειρη Νήαρ Ηστ (φωτό)

Το ταξίδι του Δίωνα Κυπαρισσίας στο Κύπελλο Ελλάδας έφτασε στο τέλος του χθες, μιας και η σαφώς πιο έμπειρη Νήαρ Ηστ επικράτησε με 78-70 στο Κλειστό της Κυπαρισσίας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Στην παρθενική της παρουσία στο Κύπελλο Ελλάδας η Τριφυλιακή ομάδα τα πήγε περίφημα, αποκλείοντας εκτός έδρας τα Μελίσσια και εντός έδρας την Ελευθερία Μοσχάτου, όμως η τρίτη Αθηναϊκή ομάδα που αντιμετώπισε αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο.
Ο Δίωνας πάντως σε ένα κατάμεστο Κλειστό πούλησε ακριβά το... τομάρι του και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την ομάδα της Καισαριανής.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά (16-20 στο 10′), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ.
Εν τέλει η ομάδα της Κυπαρισσίας ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (39-38).

Το δεύτερο μέρος συνέχισε όπως το πρώτο, ένα απίθανο ντέρμπι, με την Νήαρ Ηστ ωστόσο χάρις την τρομερή της έφεση από την περίμετρο να έχει τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του (45-48 στο 24′, 49-54 στο 28′, 61-64 στο 33′), με την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ωστόσο να επιστρέφει στο ματς και με ένα φοβερό σερί 11-0 να περνά μπροστά στο σκορ με 65-64 πέντε λεπτά πριν την εκπνοή!
Ομως η Νήαρ Ηστ εκμεταλλευόμενη την εμπειρία της με ένα επί μέρους σκορ 5-14 πήρε τη νίκη και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-38, 53-59, 70-78
Διαιτητές: Καμήτσος, Μακρόπουλος (Πίγκας)
ΔΙΩΝΑΣ: Βαλιώτης 13 (2), Καμαρινός 12 (2), Ντάκοβιτς 6, Δ. Κλεφτάκης, Τζαγισβίλι 15 (3), Καστανιώτης 10, Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 8 (2), Μπακολιας 3 (1), Κύζιλης, Κούνας 3, Γιαννόπουλος 2.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καραμπάς, Σκέντζος): Μπάρμπας 21(2), Κουπίδης 17(3), Καψάλης 11(3), Γιανναλέτσος 7, Τηλιόπουλος 6(2), Δημητρίου 6, Οικονόμου 4, Τσέλιος 3(1), Αγγελόπουλος 1, Νικολαΐδης 1, Φουστερης 1, Παναγιωταράς.