Δευτέρα, 07 Νοέμβριος 2022 15:54

ΓΑΛΗΝΗ – ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 62-68: Σπουδαίο διπλό στην Πάτρα

Σπουδαίο διπλό στην Πάτρα κόντρα στη Γαλήνη, στο κλειστό γυμναστήριο της Παναγίας Αλεξιώτισσας, κατέκτησε χθες ο Δίων Κυπαρισσίας...

Η Τριφυλιακή ομάδα επικράτησε με 68-62 της Γαλήνης για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ και συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία από την αρχή της σεζόν.
Μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 4 νίκες και μία ήττα, μαζί με άλλες τέσσερις ομάδες.
Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν καλά στο ματς και βρέθηκαν να χάνουν με 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με ισχνή διαφορά υπέρ της Γαλάνης (33-32).
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με την ομάδα της Κυπαρισσίας να παίρνει το προβάδισμα με 37-40 στο 25’.
Το τρίτο δεκάλεπτο πάντως ολοκληρώθηκε με την Γαλήνη μπροστά στο σκορ με 50-48.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δίωνας μπήκε αποφασισμένος και με την εμπειρία των παικτών του, “έχτισε” μια μικρή διαφορά και πήρε τη νίκη με έξι πόντους διαφορά (62-68).
Δεκάλεπτα: 18-10, 33-32, 50-48, 62-68.
Διαιτητές: Καψιώχας-Γαραντζιώτης.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ντάκοβιτς 11, Βαλιώτης 11, Φ. Κλεφτάκης, Καμαρινός 5(1), Τζαγισβίλι 6(2), Καστανιώτης 14, Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 14(2), Μπακόλιας 4, Δ. Κλεφτάκης, Κύζιλης, Γιαννόπουλος 3.