Δευτέρα, 28 Νοέμβριος 2022 15:52

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 - ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 81-77: Του έκοψε τη φόρα (φωτό)

Στάση Καλαμάτα '80 για το Δίωνα Κυπαρισσίας!

Οι "Λύκοι" πήραν και το δεύτερο φετινό μεσσηνιακό ντέρμπι σε επίπεδο εθνικών κατηγοριών, νικώντας με 81-77 στην Τέντα. Εκεί όπου η τριφυλιακή ομάδα έχει γνωρίσει φέτος και την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής μπάσκετ από την Καλαμάτα B.C. Μια μεγάλη νίκη για την Καλαμάτα '80 που βρέθηκε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 11 πόντους, αλλά εφτά λεπτά πριν το τέλος, ήταν πίσω με εννέα πόντους (66-75). Το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς 1.37 πριν το τέλος το σκορ ήταν 72-72. Στα 47 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 77-75 και στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Μουργής με τρίποντο έκανε το 80-75, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Οι νικητές σημείωσαν συνολικά 13 τρίποντα, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Δύο ενστάσεις στο φινάλε

Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες κατέθεσαν ένσταση μετά το τέλος του αγώνα. Η Καλαμάτα '80 για το χρόνο που εκδήλωσε επίθεση μετά την αλλαγή κατοχής και ο Δίων Κυπαρισσίας, γιατί δεν μέτρησε βολή του Καμαρινού από τη γραμματεία.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 46-35, 60-54, 81-77
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 12 (2), Χρονόπουλος 11 (2), Καρούτας 3 (1), Τσικούρης, Παυλόπουλος 11 (2), Μουργής 12 (2), Ανδρινόπουλος 7 (2), ΚΟμπότης 3, Σκοπέτος 9 (1), Βούλγαρης 13.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Νώντας): Ντάκοβιτς 9 (1), Βαλιώτης 5 (1), Γιαννόπουλος 6, Καμαρινός 16 (2), Τζαγισβίλι 4, Καστανιώτης 23 (2), Πολιτόπουλος 14 (1).