Πέμπτη, 25 Σεπτέμβριος 2014 20:08

ΜΠΑΣΚΕΤ: Hττα του Ολυμπιακού με 82-69 από την Ουνικάχα Μάλαγα

Αυτή τη φορά τα πολλά λάθη (19) και τα αμυντικά κενά στοίχισαν στον Ολυμπιακό, ο οποίος υπέστη και την πρώτη ήττα στα φετινά φιλικά προετοιμασίας. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 82-69 από την Ουνικάχα Μάλαγα στο διεθνές τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, «Gloria Cup», με την ισπανική ομάδα να «αρπάζει» από τον Ολυμπιακό το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το πρώτο ημίχρονο, όσο δηλαδή οι Λαφαγιέτ (11π.) και Λοτζέσκι (11π.) «βομβάρδιζαν» από την περιφέρεια. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατέρρευσε αμυντικά, δέχθηκε 11 πόντους από τον Γκριν και έχασε την επαφή με την ισπανική ομάδα, που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +12 (54-66).

Απογοητευτική και η τελευταία περίοδος για τους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι υστερούσαν σε άμυνα και ριμπάουντ και μοιραία έπεσαν με το τελικό 69-82. Ο Κώστας Βασιλειάδης με 12 πόντους ήταν από τους καλύτερους των Ανδαλουσιάνων, που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Γκρέιντζερ που τελείωσε το ματς με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44, 54-66, 69-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 12, Ντάνστον 6, Σπανούλης 10, Σλούκας 4, Σίμονς 4, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 11 (3), Λοτζέσκι 18 (4), Αγραβάνης.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ζοάν Πλάθα): Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 12 (2), Τόμας 2, Γκουιράνε, Καράχοτζιτς, Γκρέιντζερ 20 (4), Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 16 (1), Γκριν 17 (5), Γκολούμποβιτς 7.