Παρασκευή, 26 Σεπτέμβριος 2014 20:12

Ο Ολυμπιακός 69-60 την Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ στον μικρό τελικό του «Gloria Cup»

Την τρίτη θέση στο διεθνές τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, «Gloria Cup», κατέκτησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με σεμιναριακή άμυνα απέναντι στην Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στο «μικρό τελικό» έφτασε στη νίκη πιο άνετα απ` ότι δείχνει το τελικό 69-60.

H αποστολή των «ερυθρολεύκων» θα επιστρέψει στην Ελλάδα αύριο το μεσημέρι και την ερχόμενη Πέμπτη (2/10) θα αναχωρήσει για το Ρέθυμνο, όπου θα λάβει μέρος στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».
Ο Ολυμπιακός σήκωσε...κεφάλι στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, όταν βασιζόμενος στις επιθετικές εμπνεύσεις του Μπρεντ Πέτγουεϊ κατάφερε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (38-29). Στην τρίτη περίοδο η άμυνα «έδεσε», οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν μόλις 13 πόντους και στη συμπλήρωση 30 λεπτών η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +17 πόντους (59-42). Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να φτάνει με σβηστές μηχανές στη νίκη με 69-60.
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 38-29, 59-42, 69-60
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 16 (4), Χάντερ 6 , Ντάνστον 6, Σπανούλης 13 (2), Σλούκας 7 (1), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 2, Λοτζέσκι 8 (2).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 8, Χίκμαν 3, Μπιέλιτσα 5 (1), Μαχμούτογλου 5 (1), Τσετίν 4, Αλντιτιτζ 1, Σαβάς 14, Ζόριτς 6, Βέσελι 3, Σιπάχι 7, Πρέλτζιτς 4.