Τρίτη, 07 Φεβρουαρίου 2023 21:00

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττα στην παράταση για την Καλαμάτα B.C. στην Πάτρα

Την ήττα στην παράταση με σκορ 78-71 γνώρισε πριν λίγο η Καλαμάτα B.C. από τον Προμηθέα 2014, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Μετά από αυτή την ήττα η ομάδα του Παύλου Νώντα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την τετράδα της βαθμολογίας, μιας και έχει 25 βαθμούς (μαζί με ΑΕ Γλαύκου Εσπερου και Παναχαϊκή), με τον Δίωνα Κυπαρισσίας που βρίσκεται στην 4η θέση να έχει δύο νίκες περισσότερες (27 βαθμούς).
Οι γηπεδούχοι που διαθέτουν νεανική ομάδα και παλεύουν για την παραμονή τους στην κατηγορία ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και εν τέλει πήραν στις λεπτομέρειες το ροζ φύλλο αγώνα. Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 20-20, 38-35, 51-47, 67-67 (κ.α.), 78-71

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Βαλουξής

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Χουντής): Σοϊλεμετζίδης 1, Καλλιακούδας 2, Γοργότσης 4, Αθανασόπουλος, Λάγιος 16, Βλάσσης 28(3), Βασιλείου 3(1), Πρέκας, Αδαμόπουλος 14(1), Καναβός 2, Παρασκευόπουλος 9(1).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Μαργέλης 3, Οικονομίδης, Διαμαντόπουλος 1, Παπαντωνίου 9, Καραβάνας 10(1), Μπαλής 20(1), Περρωτής 12, Καλογερόπουλος 2, Μανωλάκης, Μπάκας 14.